Zentai Péter
Zentai Péter
Tetszett a cikk?

Vilmos és Kate lakodalma egy új kort jelez, de a királyság marad, és Károly lesz a király – mondja Zentai Péternek Bob Satchwell, a brit királyi család személyes barátja, az Egyesült Királyság vezető szerkesztőit, média moguljait tömörítő oxfordi társaság, a Society of Editors elnöke.

Zentai Péter: Forradalom ez? Egy középosztálybeli nő kerül a királyi famíliába…

Bob Satchwell: Ez a dolgok természetéből következik. Forradalomról nincs szó természetesen, de tény: míg évszázadokon át diplomáciai, politikai körülmények határozták meg kit vesz el egy király, kihez megy férjhez egy hercegnő, addig ma a szerelem akár mindent felülírhat.

William és Kate Middleton sztorijának ez az üzenete.

Esküvőre várva: Vilmos és Kate
AP Fotó/David Davies

Z.P: Ön szerint is – ahogy írják a brit és az amerikai lapok – Kate lehet az új Diana? Közvetlen ő is, ért a nép nyelvén ő is, ráadásul Dianahoz képest egyenesen plebejus!

B.S.: Majd meglátjuk. Egyelőre nem találni embert, aki ne kedvelné Kate-et éppen amiatt, amit mond, hiszen közvetlen, kedves, olyan, mint bármely átlagos csinos brit fiatal hölgy. Ez most emeli a népszerűségét és kétségtelenül nagy a várakozás, mit fog tenni, ha majd valóban hercegnő lesz. Egyelőre egy varázslatos álom megvalósulását érzik a britek.

Z.P: A világ azért talán most kevésbe fog megőrülni, mint tette ezt annak idején, amikor  Károly és Diana frigyre léptek. 

B.S.: Szerintem sem annyira izgalmas már az ügy, de az újságírók világszerte nagy palávert csinálnak. Ez a dolguk. 

Bob Satchwell
editorssociety.com

De biztos vagyok benne, hogy a briteket s jobban izgatja a válság, a kormány megszorító intézkedés-csomagja, mint ez a bejelentés a királyi házban történtekről

Z.P: Pedig komoly elemzést is olvastam némely vezető brit újságban, például  a The Times-ban, a Financial Times-ban arról, hogy a frigy bejelentése és aztán majd a házasság képes egészem pozitív hatást gyakorolni a gazdaságra, a politikára és így tovább. Ezzel nem ért egyet?

B.S.: Egy olyan régi cinikus, sokat megélt  róka, mint amilyen én vagyok, nem hiszi el, hogy a tőzsdei jegyzések felmennek egy esküvő nyomán, még ha a brit királyi házról van is szó. Ne legyünk naivak, Britannia gazdasági gondjainak megoldásához egy királyi esküvő aligha járul hozzá.

Z.P. Milyen nő Kate, milyen ember mondjuk, Camillához viszonyitva?

B.S.: Amennyire ismerem, olyan, amilyennek látjuk. Szerény és nyílt eszű. Ami tetszik mindenkinek, hogy kilenc évi udvarlás után a népszerű  Vilmos elveszi ezt a lányt. Vilmos a jelek szerint hűséges, hűségesebb az apjánál, Károlynál, ez mindenkinek imponál.

Z.P: Vilmos milyen, mondjon róla még valamit?

B.S.: Ő is olyan, amilyennek látjuk a tévében. Laza és intelligens. Őt már a mai kor szellemében, formalitásoktól mentesen nevelték a szülei. Károly eleve nem lehet olyan népszerű, mint a fiai, mert zártabb rendszer gyermeke ő. Függetlenül attól, hogy a rákényszerített házasság Diana-val rosszat tett az egész famíliának. De most ilyen elő sem fordulhat. E tekintetben jobb korban élünk

Z.P: Nem kellene inkább Vilmost a trónra ültetni Károly helyett? Kate-tel annyira kellemes királyi párt alkotnának…

B.S.: Soha sem vettem be azt a szöveget, hogy Károlyt ejtik, és helyette majd a fia lesz a király. Ha ez előfordulna, akkor maga a rendszer dőlne be. Akkor méltán kérdeznék a britek, hogy minek a királyság, válasszunk inkább egy elnököt. Nem. Ma az a helyzet, hogy brit királyság intézményének legfőbb őre a megingathatatlan népszerűségnek örvendő, és következetesen cselekedni képes Erzsébet királynő. A természet rendje marad a mérvadó: marad a monarchia és a következő királyt Károlynak fogják hívni. Rendes, jó és okos ember. Őt majdan Vilmos fogja követni a trónon. Kate-nek – remélhetőleg még sokáig –  várnia kell, hogy királyné legyen. De szerintem ő sem sürgeti ezt olyan nagyon.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!