Tóta W.: Maflázia

Amerikán és Európán végigsöpör az ostobaság kultusza, pedig Keleten látszik, hogyan kormányoznak az egyszerű mondatok varázslói.

Tóta W.: Maflázia

"...Óriásikat mennek ezek a figurák. Például Donald Trump is haláli egy alak, Benny Hilltől Eric Cartmanig a legnagyobb komikusok szintjét hozza, már abból a vonalból, amikor az a vicc, hogy mekkora suttyó paraszt van a képernyőn. De Európában is jönnek föl a kéreg alól a figurák, akik szerint elég dánabbnak, franciábbnak vagy csehebbnek lenni, kilépni Európából egyenest a viktoriánus Brit Birodalomba, és attól minden megoldódik.

Csakhogy a közönség egy ijesztően nagy része ezen nem röhög, hanem szó szerint veszi, és helyesli. Ők nem elnézik a bunkóságokat és az uszítást, hanem azonosulnak vele. Már ez is kellemetlen jelenség lenne, de kezelhető kisebbség. Szélsőjobboldal mindenhol van, sőt ugyanilyen hajlamú emberekből Európában többfelé még igazi kommunistákra is futja. (Közös ismertetőjegyük, hogy mindannyian orosz érdekeket szolgálnak.)"

(...)

"Nincs érkezésük rácsodálkozni azokra az országokra, ahol a hangzatos, nemzeti hülyeség hatalomra került. Pedig van ilyen intő példa elég. Törökország a törököké például, mármint a kormánypárti törököké, mert a többi áruló, terrorista, kém vagy bűnöző. Oroszországban ugyanez: szilárd többséget lehet szerezni bármilyen bombázással, úgyhogy ők azt kapnak csirkemell helyett. A nyugati világ elitellenes mozgalmai ezt a nyomort és zsarnokságot célozzák meg a jólétük kisebb-nagyobb hiányosságai ürügyén."

A teljes cikk a nyomtatott HVG-ben olvasható.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?