Megment minket az elmúlt napok nagy esője a brutális aszálytól?
Csak átmenetileg lélegezhetnek fel a kukoricával és napraforgóval foglalkozó termelők, a napokban érkező esők csak 1-2 heti túlélést biztosítanak az őszi betakarítású növényeknek.
Az iraki kormány elismerte, hogy a törékeny biztonsági helyzet miatt az ország egyes részein lehetetlen lesz megtartani a január végére kitűzött általános választásokat. Közben az Irakban szolgáló lengyel alakulatok egy parancsnoka kijelentette: ha Ukrajna kivonja Irakból katonáit, Lengyelország nem veszi át az ukránok által felhagyott övezetet.
"Minden bizonnyal lesznek olyan körzetek, ahol nem lehet lebonyolítani a választásokat. Úgy véljük azonban, hogy ez nem lesz kiterjedt jelenség" - mondta Ijád Allávi Bagdadban.
© AP |
Amerikai katonai forrás szerint Irak 18 tartományából négyben túlságosan bizonytalan a helyzet a választásokhoz, sőt, az erőszak fokozódására kell számítani. Ennek ellenére George Bush amerikai elnök, aki kedden telefonon beszélt Allávival az előkészületekről, úgy vélte, hogy nagyon fontos betartani a január 30-ai dátumot.
A helyzetet jól illusztrálja, hogy Al-Anbár tartományban lemondott a teljes választási szervezőbizottság, miután tagjai életveszélyes fenyegetéseket kaptak. A hírt kommentálva egy bagdadi illetékes elismerte, hogy más helyen is voltak lemondások, de azt állította, hogy a távozókat mindenhol tudják helyettesíteni. Al-Anbár tartományba Bagdadból küldenek szervezőket.
Ukrajna 1650 katonát vezényelt Irakba, és a 2003 augusztusa óta a közép-keleti országban szolgálatot teljesítő, jelenleg 1589 fős kontingens a negyedik legnagyobb az Egyesült Államok vezette koalícióban. Eddig 17-en haltak meg és mintegy 29-en sebesültek meg az ukrán katonák közül. Legutóbb, január 9-én nyolc ukrán katona halt meg lőszer-megsemmisítés közben Irakban.
A visszavonás jelentős csapást jelenthet az amerikai irányítás alatt álló műveletre, nemcsak az ukrán egység mérete miatt, de amiatt is, hogy egy olyan ország vonja ki csapatait, amely korábban buzgón vállalta a veszélyes iraki békefenntartói küldetést.
Alig tizennyolc nappal a január végére kitűzött iraki általános választások előtt tovább folytatódnak a harcok az ország lekülönbözőbb pontjain. Szerdán Bagdadban bejelentették, hogy negyvennyolc órán belül tizenöt iraki és egy amerikai katona halt meg a különböző összecsapásokban. Fegyveres harcok dúltak kedden és szerdán Al-Anbár tartományban, Bagdad több negyedében, Baakúbában, Szaláheddin szunnita régiójában, Szamarra közelében és Moszulban.
Az iraki Népi Demokratikus Párt (HADEP) szerdán közölte: vezetője, a sííta Miszál al-Allúszi ellen, merényletet követtek el. Allúszi az Izraellel való kapcsolat rendezésének híve. A merényletben senki nem sebesült meg. A párt szerint két héten belül ez a második támadás, amely vezetőjét érte.
Eközben egy amerikai diplomata elismerte, hogy nem megfelelő a biztonsági helyzet a választások előtt. "Egyetlen biztonsági rendszer sem tökéletes. Annyit tehetünk, hogy a lehető legkisebbre csökkentjük a kockázatot és bízunk abban, hogy ezt meg tudjuk tenni a választásokig" - fogalmazott a diplomata.
Csak átmenetileg lélegezhetnek fel a kukoricával és napraforgóval foglalkozó termelők, a napokban érkező esők csak 1-2 heti túlélést biztosítanak az őszi betakarítású növényeknek.
A miniszterelnök szerint nemcsak a kormánypárt támogatói kerültek be a nemrég létrehozott Harcosok Klubja Facebook-csoportba.
A tárcavezető saját imázsa építésére használja a politikai tartalmú „családi” videókat.
A megkérdezettek 51 százaléka szeretne kormányváltást, de 21 százalékos a bizonytalanok aránya is.
A legutóbbi költözésének hasonló fogadtatása volt, de esküvője és a pelenka-ügy nagyobb vihart vert.