szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

George Bush amerikai elnök szerint mindenképpen érdemes volt Irak ellen háborút indítani, még ha nem is voltak tömegpusztító fegyverek az országban.

Az elnök az ABC televíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy Szaddám Huszein veszélyes volt és a világ biztonságosabb lett azzal, hogy már nincs hatalmon.

A Fehér Ház szerdán hivatalosan elismerte, hogy beszüntették a tényleges kutatást Irakban a tömegpusztító fegyverek után. Az elnök annak idején ezeknek a fegyvereknek a fenyegető veszélyével indokolta az inváziót.

Bush elnök az ABC-nek kijelentette: "Úgy véltem, tömegpusztító fegyvereket fogunk találni, mint ahogy sokan mások is így gondolták az Egyesült Államokban és szerte a világon. Az ENSZ is úgy gondolta, hogy Szaddám Huszeinnek tömegpusztító fegyverei vannak. Így hát most meg kell találnunk, miben hibázott a hírszerzés az információk gyűjtésében."

Irakban eddig több mint 1300 amerikai katona vesztette életét (mintegy 20 százalékuk balesetben). Az interjúkészítő Barbara Walters kérdésére, hogy megérte-e a háborút megindítani, még ha nem is voltak tiltott fegyverek Irakban, Bush kijelentette: igen, a legteljesebb mértékben.

Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti csoportjának a vezetője szerdán úgy nyilatkozott, hogy most, hogy a kutatás véget ért, Bush elnök magyarázattal tartozik az amerikai népnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Irakban nem lesz teljeskörű a választás

Az iraki kormány elismerte, hogy a törékeny biztonsági helyzet miatt az ország egyes részein lehetetlen lesz megtartani a január végére kitűzött általános választásokat. Közben az Irakban szolgáló lengyel alakulatok egy parancsnoka kijelentette: ha Ukrajna kivonja Irakból katonáit, Lengyelország nem veszi át az ukránok által felhagyott övezetet.

MTI Világ

Iraki merényletek és harcok: húsz halott

Húsz ember vesztette életét, 42 sebesült meg hétfőn az Irak területén lezajlott csatározásokban és az arab ország különféle részein végrehajtott merényletekben. Tizenkét iraki nemzeti gárdista és négy rendőr volt a halálos áldozatok között, a többi négy halálos áldozat iraki civilek közül került ki.