szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai és francia nyomástól szorongatott Szíria jelezte, szándékában áll kivonni csapatait a szomszédos Libanonból, de nem közölte, hogy mikor. A libanoni kormány feje úgy vélekedett, hogy destabilizálná hazáját, ha olyan gyors ütemben vonnák ki onnan a szíriai csapatokat, amilyenben az Egyesült Államok követeli.

Megfigyelők szerint a külügyminisztérium nyilatkozata a határidő hiánya ellenére lényeges hangsúlyváltozást jelent a szíriai külpolitikában, hiszen Damaszkusz hivatalosan öt éve egyszer sem beszélt Libanonban állomásozó csapatai kivonulásról, csupán átcsoportosításáról. A legutóbbi bejelentés egy ilyen átcsoportosításról Bejrútban hangzott el, a szíriai külügyi közlemény megjelenésével szinte egyidejűleg.

A szíriai külügyi nyilatkozat szerint a további csapatkivonásokat folyton egyeztetni kell Libanon kormányával, és csak olyan ütemben szabad végrehajtani, ahogyan a libanoni hadsereg és belbiztonság szolgálat fokozatosan képessé válik a szíriai katonák távozásával keletkező biztonsági vákuum betöltésére. A nyilatkozat - feltehetőleg a szíriai csapatkivonást sürgető külföldi hatalmak nyomására célozva - figyelmeztet: "negatív fejleményekre vezethet, ha folytatódnak a Szíria és Libanon elleni provokációk". A szíriai külügyminisztérium szerint minden érintettnek ártanának az ilyen "negatív fejlemények", legkivált Libanonnak.

Omar Karami, a Szíria-barát libanoni kormány feje úgy vélekedett, hogy destabilizálná hazáját, ha olyan gyors ütemben vonnák ki onnan a szíriai csapatokat, amilyenben az Egyesült Államok követeli. Karami szavai szerint Szíria libanoni befolyása különben sem ott állomásozó csapatain múlik. A két ország szorosan egybefonódott politikai, gazdasági, társadalmi téren is, és a lakosság nagy része is ragaszkodik a szoros szíriai-libanoni kapcsolatok fenntartásához - mondta a libanoni kormányfő. Szíria kötelezettséget vállalt az arab országok által közvetített 1989-es taífi megállapodásban arra, hogy fokozatosan kivonja katonáit Libanonból. A folyamat elhúzódása miatt már az ENSZ Biztonsági Tanácsa is foglalkozott az üggyel, és határozatban követelte nemrégiben a kivonás gyors végrehajtását.

Különösen felerősödött a Szíriára gyakorolt külső nyomás a Rafík Haríri volt libanoni kormányfő ellen elkövetett február 14-i merénylet óta. Haríri azok közé a libanoni ellenzéki politikusok közé tartozott, akik hangosan követelték a szír csapatkivonást. Ennek ismeretében sokan a szír titkosszolgálatot gyanúsították Haríri megölésével. Damaszkusz szerint viszont Izraelnek állt érdekében, hogy válságot robbantson ki egy merénylettel Libanonban.

A szíriai külügyi nyilatkozat is kitért a Haríri elleni merényletre, és felajánlotta a szíriai hatóságok segítségét a tettesek, illetve a megbízók felkutatásához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Beláthatatlan fejleményektől tart a szíriai értelmiség

A Libanonban állomásozó szíriai csapatok kivonására szólította fel Bassár el-Aszad elnököt szíriai értelmiségiek egy csoportja, hogy - mint megfogalmazták - el lehessen kerülni bizonyos "veszélyes, beláthatatlan fejleményeket".

Világ

Amerikai támadás indulhat Szíria ellen?

George Bush amerikai elnök azt az utasítást adta az iraki hadműveleteket felügyelő Casey ezredesnek, hogy készítsen elő egy Szíria elleni februári támadást.

MTI Világ

Újabb szankciókat tervez Szíria ellen Washington

A Bush-kormányzat újabb szankciókat fontolgat Szíria ellen, hogy ezzel lesújtson a Szíriában élő irakiakra, akik pénzügyi és logisztikai támogatást adnak az iraki lázadóknak - írja a The New York Times.