szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyre égetőbb probléma megoldására 250 szakembert hívtak össze Darmstadtban, akik megoldást keresnek az elmúlt negyven év során az űrbe kikerült mintegy százezer űrszemét objektum jelentette fenyegetésre.

Jaj annak, aki a kozmoszban szembetalálkozik az óránként 28 000 kilométeres sebességgel száguldó elvesztett csavarhúzóval - sóhajtott fel az Európai Űrügynökség repülésirányító központjában (ESOC) Heiner Klinkrad.

A szakember nem csak sopánkodott, cselekedett is. Meghívására hétfőtől három napon át 250 szakember tanácskozik Darmstadtban arról, mit lehetne tenni a Föld körül keringő űrhulladék-tömeggel, amely becslések szerint az elmúlt negyven év során mintegy százezer különböző méretű tárgyból gyűlt össze, s az egyes hulladékdarabok mérete a levált rakéta-fokozatoktól a kozmoszban végzett szereléskor elvesztett csavarhúzón vagy éppen védőkesztyűn át a kavics nagyságúkig terjed.

Valamilyen hatalmas űrporszívó kellene - mondta valaki kínjában, s a tréfát Klinkrad is "vette", hozzátéve, hogy ilyesmi persze csak a sci-fi regényekben fordulhat elő.

Az űrben keringő kóbor hulladéktárgyak akkor is kárt okozhatnak, ha tényleg csak kavics méretűek: Klinkrad tudomása szerint az elmúlt években az ilyenekkel való találkozás következtében nyolcvan ablaküveget kellett kicserélni különféle űrjárműveken, de mutatkoztak karcolások, sőt "találatnyomok" a Hubble űrteleszkóp Földre visszahozott napelemein is.

A Földről nem kevesebb mint kilencezer nagy méretű "űrhulladék-darabot" kísérnek állandóan folyamatosan figyelemmel, hogy ha egy működő űreszközt velük való összeütközés fenyegetne, idejében megkezdhető legyen a kitérő manőver.

Nemrég például az Európai Ürügynökség (ESA) Envisat nevű, 2,3 milliárd eurót (430 milliárd forint) érő műholdját kellett biztonságos pályára menteni, s "bár ilyen mentőmanőverekre ma még csak ritkán van szükség, hamarosan általános szükségszerűséggé válhatnak az ilyen műveletek" - mondja Klinkrad. „A helyzet csak tovább romolhat azáltal, hogy az űrhulladék-tárgyak egymásnak is csapódhatnak, az pedig azt jelenti, hogy "két darabból több száz lesz, vagyis egy pillanat alatt megsokszorozódik újabb ütközések veszélye".

Jelenleg a "majd megoldja az idő" megoldás létezik csak, vagyis az űrbe feljuttatott, majd használaton kívül helyezett nagyobb eszközök néhány hónap alatt lesüllyednek a Föld légköréig, s abba beleérve megsemmisülnek, ám a kisebb és könnyebb tárgyak akár évtizedekig is róhatják - hatalmas sebességgel - veszélyes, adott esetben életveszélyes köreiket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Űrpályára állítják az Európai Alkotmányt

Pénteken hajnalban várhatóan űrpályára áll a sokat vitatott Európai Alkotmány. Európában még nem sikerült az alkotmányt "pályára állítani", hiszen érvénybe lépéséhez még szükség van az "igen" győzelmére a sorsáról május 29-én rendezendő franciaországi népszavazáson, továbbá más jóváhagyásokra is.

MTI Tech

Megmenekülhet a Hubble űrteleszkóp

A NASA felülvizsgálja azt a korábbi döntését, hogy nem küld többet űrsiklókat a Hubble amerikai űrteleszkópra karbantartási munkák elvégzése céljából - jelentette ki Michael Griffin, az amerikai űrkutatási hivatal élére kiszemelt új főigazgató kongresszusi meghallgatásán.

MTI Tech

Felkészültek az első európai teherűrhajó fogadásához

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) két űrhajósa befejezte űrsétáját, amelyen az első európai teherűrhajó dokkolásához szükséges berendezéseket szerelt fel orosz szakaszon, továbbá "kézzel" útnak indított egy bébiszputnyikot.

hvg.hu Világ

Kilövőállásban a Discovery űrsikló

A Columbia 2003-as katasztrófája óta először az idén indít űrmissziót az amerikai űrkutatási hivatal. A NASA szakemberei körültekintően ellenőrzik az űrsiklót a kilövés előtt.