szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A felvezető kör után a Michelin-csapatok begurultak a boxba, s nem vettek részt az indianapolisi Forma-1-es futamon. A közönség döntő többsége hatalmas csalódottsággal reagált a bojkottra.

© AP
A felvezető kör után a Michelin-csapatok begurultak a boxba, s nem vettek részt az indianapolisi Forma-1-es futamon, az Egyesült Államok Nagydíján. A viadalon csak a Bridgestone-gumikat használó istállók - a Ferrari, a Jordan-Toyota és a Minardi-Cosworth - indultak, a Renault, a McLaren-Mercedes, a Toyota, a BAR-Honda, a Williams-BMW, a Sauber-Petronas és a Red Bull-Cosworth bojkottálta azt.

Negyedórával a rajt előtt még valamennyi, vagyis mind a 20 autó elhagyta a boxutcát, hogy megkezdje az előkészületeket. A televíziós közvetítés képei szerint a szokásosnál jóval nagyobb "káosz" uralkodott a pályán.

Az ügy hátterében Ralf Schumacher (Toyota) pénteki súlyos balesete áll, ugyanis a francia gumigyár egyelőre nem tudja, mi okozta a bajt. Emiatt a Michelin arra kérte a Nemzetközi Automobil Szövetséget (FIA), hogy engedélyezze az új abroncsok Indianapolisba szállítását, mivel balesetveszélyesek az erre a hétvégére eredetileg kijelölt gumik. Ezt elutasították. A francia gumigyártó másik kérését sem fogadták el; a Michelin vasárnap délutáni közleményében arra kérte az FIA-t, hogy helyezzenek el egy biztonsági sikánt az oválkanyar elé.

"Nem tudunk teljes biztonságot garantálni a csapataink számára. Úgy döntöttünk, hogy a jelenlegi gumijainkkal csak akkor versenyzünk ezen a pályán, ha lényegesen lecsökkentik a sebességet a 12. és 13. kanyar között." - állt a beadványban. Az FIA azonban tartotta magát eddigi álláspontjához: "A Michelinnek lehetősége van arra, hogy utasítsa csapatait a 12-es és 13-as kanyar között a lassításra, vagy büntetést magával vonó módon arra, hogy új gumikat tegyenek fel, amelyeket nem használtak az időmérő edzésen, vagy arra, hogy a futam alatt többször kereket cseréljenek. A csapatok döntik el, hogy versenyeznek-e Indianapolisban, vagy sem" - állt Charlie Whiting versenyigazgató válaszlevelében.

A csonka futamon végül a hétszeres világbajnok Michael Schumacher ért elsőként a célba. A 84. F-1-es futamgyőzelmét arató német klasszis mögött Rubens Barrichello és Tiago Monteiro végzett.

Csalódott szurkolók (Oldaltörés)

"Átutaztam egész Dél-Amerikát, Bolíviából jöttem a futamra. Szurkolni akartam, de erre nem adtak esélyt. Soha többet nem megyek Forma-1-es versenyre" - mondta a magát Gustavoként identifikáló drukker.

Egy helyi néző szintén dühösen beszélt érzéseiről: "Eddig minden évben itt voltam, láttam az összes Forma-1-es versenyt. Ez botrányos nap volt. Testvéreimmel együtt a 70-es évektől követjük figyelemmel a Forma-1-et, ilyen botrányt egyszer sem láthattunk. Szerintem erősen kérdéses a verseny indianapolisi jövője" - jegyezte meg Joe Huling.

A csalódott, 120 ezres közönség egyértelmű kézmozdulatokkal fejezte ki elégedetlenségét, vizes palackokat dobáltak a pályára. Sokan néhány kör után elhagyták a pályát.

Még a Ferrari szurkolói sem voltak boldogok, pedig kétség sem férhetett a kettős "sikerhez". "Azt akartam, hogy a Ferrari nyerjen. De ne így, ilyen körülmények között. Ez a verseny nem tett jót a Forma-1 amerikai hírnevének" - mondta James McAden.

Flavio Briatore, a Renault csapatfőnöke így kommentálta a történteket: "Nem zavar bennünket, hogy a Ferrari most pontokat gyűjt. Versenyezni akartunk, ki szerettük volna szolgálni a szurkolókat és a nézőket. Sajnálom a drukkereket és a tévé előtt ülő rajongókat, de nagyon komoly ok miatt kellett visszalépnünk."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!