szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Éles amerikai-orosz diplomáciai szóváltást idézett elő az ENSZ Biztonsági Tanácsában az, hogy a moszkvai küldött ellentmondást nem tűrő hangnemben visszautasította az üzbég menekültek ügyének megtárgyalását.

A 15 tagú testületben helyi idő szerint csütörtökön éppen Louise Arbour emberi jogi főbiztos tartott előadást. Anne Patterson amerikai nagykövet váratlanul arra kérte a más témáról szóló főbiztost, hogy számoljon be az üzbég menekültek helyzetéről. Az orosz küldött azonban az ügyrendre hivatkozva - tudniillik, hogy Üzbegisztán nem szerepelt a BT-ülés napirendjén - megakadályozta, hogy szó essék Üzbegisztánról.

"Nem hisszük, hogy lenne alapja a kérdést napirendre tűzni a Biztonsági Tanácsban ebben a pillanatban. Nem fenyegeti semmi a regionális, nemzetközi békét és biztonságot" - foglalt állást Konsztantyin Dolgov, az orosz nagykövet helyettese.

Patterson úgy reagált, az Egyesült Államok az orosz ellenállás dacára is azon lesz, hogy az üzbég kérdés téma legyen a BT-ben. Menekültek százai hagyták el májusban Üzbegisztánt, miután az ország keleti részén, Andizsánban a biztonsági erők rőszakkal leverték az ott kitört felkelést. A karhatalmi egységek emberi jogi aktivisták becslése szerint 750 emberéletet oltottak ki, az üzbég hatóságok azonban csak 176 halálesetet ismernek el, az áldozatokról és a menekültekről is azt állítják, terroristák. Taskent tagadja, hogy a kormányerők fegyvertelen civilekre tüzet nyitottak volna.

Washington független vizsgálatot követelt az ügyben, amiről Taskent hallani sem akar. Moszkva - amely védi szövetségesét, a szovjet utódállam Üzbegisztánt - szintén elutasítja a nemzetközi vizsgálatot, mondván a helyi szintű vizsgálódás elegendő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

ENSZ-katonák túsz-szabadító rohama Haitin

Háromszáz ENSZ-békefenntartó Haiti fővárosában megostromolt egy nyomortanyát, ahová egy, a korábbi elnökhöz, Jean-Bertrand Aristide-hoz hű fegyveres banda vette be magát, és kiszabadított fogságukból egy túszt; a lövöldözésben az ENSZ-katonák legkevesebb hat fegyverest megöltek, és ötöt megsebesítettek.

Hét nap

ENSZ-REFORM

A világszervezet hat évtizedes történetének legátfogóbb reformtervezetét ismertette hétfőn Kofi Annan ENSZ-főtitkár.

MTI Világ

Szexbotrányba keveredett ENSZ-békefenntartók

Kiskorú lányokkal létesítettek szexuális kapcsolatot az ENSZ békefenntartói. A kongói szexbotrány kapcsán az is kiderült, hogy nem ez volt az első ilyen eset a nemzetközi szervezet történetében.

Hét nap

ENSZ-ELLENES NAGYKÖVET

Az ENSZ szerepét és a nemzetközi jogot lekezelő amerikai unilateralizmus egyik leghangosabb képviselőjét, John Bolton...

MTI Világ

Clinton ENSZ-főtitkár szeretne lenni?

Bill Clinton az ENSZ főtitkára szeretne lenni a The Washington Post című amerikai lap állítása szerint, de maga a volt amerikai elnök cáfolta ezt a hírt a CNN Larry King vezette műsorában.

MTI Világ

Közzétették az ENSZ reformtervét

A tervezet négy fő témára összpontosít. Ezek a fejlődés, a béke és kollektív biztonság, az emberi jogok és az ENSZ megerősítése.