szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fegyverek zaja törte meg a csendet Mauritánia fővárosában, ahol valószínűleg katonai puccs tört ki szerda reggel.

Az utcákat, a rádió és televízió épületét, valamint a vezérkari főnökséget elfoglalták a katonák, főként az elnöki gárda tagjai. A minisztériumokhoz és az elnöki palotához vezető útvonalakat lezárták. A katonák nehézfegyverzetet és légvédelmi eszközöket is felállítottak Nouakchott stratégiai pontjain. Közleményt nem adtak ki.

A szemtanúk ágyúlövéseket és sorozatokat hallottak a palota környékén. Mauja Uld Szid Ahmed Taja elnök kedden Szaúd-Arábiába utazott, ahol részt vett Fahd király temetésén.

Mauritánia északnyugat-afrikai, nagyrészt sivatagos, mohamedán ország, mintegy 3 millió lakossal. Elnöke maga is katonai puccsal vette át a hatalmat 1984-ben, s az elmúlt két évtized alatt több puccskísérletet vert vissza. A 90-es években választásokat tartott, hogy legitimálja a hatalmát, de az ellenzék szerint csalással nyert.

Mauritániának tengeri olajmezői vannak, amelyek kiaknázása a tervek szerint a jövő év elején kezdődik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

A NEPÁLI KIRÁLY PUCCSA

Kedden menesztette a kormányt, magához ragadta a hatalmat és szükségállapotot hirdetett Gjanendra nepáli uralkodó.

Világ

Puccskísérlettel gyanúsítják Margaret Thatcher fiát

A dél-afrikai rendőrség őrizetbe vette szerdán Fokvárosban Mark Thatchert, a volt brit miniszterelnök fiát, aki azzal gyanúsítanak, hogy részt vett az egyenlítői-guineai kormány megdöntésére irányuló összeesküvésben – írja a Financial Times.

2004: az év krónikája

A "kis puccstól" a kormányváltásig

A rendszerváltás óta először ciklus közben megbukott a magyar miniszterelnök, a szocialista-liberális kabinetet vezető Medgyessy Péter. Eltávolítását augusztus 19-én a kisebbik koalíciós párt kezdeményezte, miután a kormányfő korrupciós ügyekkel vádolta meg a nyilvánosság előtt az SZDSZ-t. A "kis puccsot" (Medgyessy kifejezése) az MSZP vezérkara nem sietett megakadályozni, noha a párt parlamenti frakciója pár órával korábban még feltétlen bizalmáról biztosította az ősztől határozottabb kormányzást ígérő miniszterelnököt. A több miniszterének lecserélésére készülő Medgyessy végül saját lemondását volt kénytelen benyújtani augusztus 25-én az államfőnek. Ezzel a - harmincnapos "felmondási időt" előíró (decemberben aztán az Alkotmánybíróság által megsemmisített) - közjogi megoldással egy teljes hónappal meghosszabbodott a kormányválság. Lehetetlenné vált ugyanis, hogy a koalíció - konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal - gyors személycserét hajtson végre a kormány élén.