szerző:
eurohirek.hu
Tetszett a cikk?

Két év múlva megismételhetnék az EU-alkotmány ügyében idén csúfos eredményt hozó népszavazást Hollandiában és Franciaországban - vetette fel Wolfgang Schüssel osztrák kancellár. Ehhez persze arra volna szükség, hogy a két országban változzon a politikai térkép. Schüssel szavai azért keltettek feltűnést, mert Ausztria 2006 elejétől látja el az EU soros elnöki tisztét.

"Az EU-nak valamilyen módon reagálnia kell a francia és holland elutasításra, hiszen a szavazók két hónappal ezelőtt meghatározott okok miatt mondtak nemet az EU alkotmányára" - mondta a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak Wolfgang Schüssel, aki felvetette, hogy az unió bővítési ritmusának lassítása talán biztatóan hatna a nemmel szavazó voksolókra.

"A lakosság aggódik amiatt, hogy Törökország, Ukrajna és esetleg más országok csatlakozásával túlméretezetté válik az EU" - nyilatkozta a kancellár, aki szerint újabb népszavazásra 2007-ben kerülhet sor, amennyiben a két országban változik a politikai helyzet.

Az osztrák politikus úgy látja, hogy feltétlenül szükség van egy újabb próbálkozásra. Az alkotmány ügyén nem segítene, ha a 465 cikkelyes dokumentumnak csupán egy részét próbálnák elfogadtatni, hiszen ehhez újabb kormányközi konferencia összehívására volna szükség, és annak eredményét szintén minden országnak jóvá kellene hagynia.

Chirac bukására volna szükség?

A több mint két hónappal ezelőtti francia és holland referendum eredménye felkészületlenül érte az EU-t. A kudarc hatására a népszavazást tervező további tagországok - Dánia, Írország és az Egyesült Királyság - sorra elhalasztották a referendum kiírását.

A EU csúcsvezetősége gondolkodási időt kért, hiszen csapdába került: az Alkotmányos Szerződés életbe lépéséhez a dokumentumot minden egyes tagországnak jóvá kell hagynia, akár népszavazással, akár parlamenti döntéssel.

Brüsszel azt vallja, hogy a referendum ismételt kiírásának semmi értelme mindaddig, amíg az érintett országokban nem módosul a politikai helyzet. E tekintetben bizonyosan jelentős változást hozna, ha a 2007-es franciaországi választások Jacques Chirac köztársasági elnök vereségét hoznák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Költségvetési megállapodás nélkül megbénulhat az unió

Megbénulhat az Európai Unió, ha nem születik hamar megállapodás az integrációs szervezet hosszú távra szóló költségvetéséről, s ezt az új kelet-európai tagállamok sínylenék meg elsőként - közölte az Európai Bizottság elnöke sajtóértekezletén, ahol szóba került a törökországi csatlakozási tárgyalások októberi megindítása is.

MTI Világ

Győzött az EU-alkotmány Luxemburgban

Győzött az EU-alkotmány Luxemburgban: a dokumentumról rendezett vasárnapi népszavazáson a végleges adatok szerint a szavazók 56,52 százaléka a ratifikálás mellett foglalt állást.

eurohirek.hu Világ

EU: a britek 2014 után indítanák a mezőgazdasági reformot?

Az unió mezőgazdasági támogatási rendszerének átalakítását a 2014-2020-as pénzügyi időszak előtt nem kezdenénk meg - nyilatkozta Margaret Beckett brit mezőgazdasági miniszter. Szavai ellentétesek a brit miniszterelnöknek a múlt hónapban tartott EU-csúcstalálkozón tett kijelentéseivel.

MTI Világ

Blair: nem hagyjuk cserben Kelet-Európát

Nagy-Britannia "nem hagyja cserben" a kelet-európai új EU-tagokat anekik járó uniós költségvetési juttatások ügyében a pénteken kezdődő soros brit elnökségi félév alatt - mondta az MTI-nek a brit kormányfő. Blair egyelőre nem kommentálta Gyurcsány Ferenc minapi felvetését az átmeneti EU-költségvetésről.