szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Halálos áldozatokat követeltek hétfőn a heves esőzések Európa több országában. Ausztria, Németország, Svájc, Bulgária, Románia, Törökország is küzd az esőzésekkel és nyomukban az árvízzel.

Az ausztriai Graztól ötven kilométerre északra kőomlás sodort el egy házat, két bent tartózkodó nő meghalt, egyikük azonnal, másikuk a kórházba szállítás után. Grazban részleges katasztrófariadót rendeltek el, mert számos utcát és pincét elöntött a víz, fák dőltek ki, és elektromos vezetékek szakadtak le a város utcáin. Bécsújhely (Wiener Neustadt) közelében több utat lezártak. 
   
Románia:
marad a válsághelyzet?
Megindult a vasúti és közúti forgalom a romániai Olt völgyében, miután az esőzések nyomán keletkezett sziklaomlás miatt két és fél napon keresztül nem lehetett használni a szűk völgyben futó közutat és vasutat.  Románia más részein gátak szakadtak át a környezetvédelmi minisztérium közlése szerint. Az ország északi részén és a Nyugati-Kárpátokban ezrek dolgoztak a gátak javításán és a gátszakadások miatt kitelepített mintegy 1500 ember elhelyezésén és ellátásán. A meteorológusok szerdáig további esős időt jeleznek előre az ország déli részére és a központi hegyvidéki körzetbe. Az utóbbi hat napban tizennyolc emberéletet követelt Romániában az árvíz, egy kétéves gyermeket eltűntként tartanak számon.
Németországban, Baden-Württemberg tartományban több helyen le kellett zárni az utakat hosszabb-rövidebb időre. Bajorországban veszélyesen megemelkedett folyók és patakok vízszintje a tartós esőzés miatt.
   
Svájc középső részén egész nap megszakítás nélkül szakadt az eső. Több kantonban kiléptek a folyók a medrükből, emiatt több közutat és vasútvonalat lezártak. Luzern kantonban két tűzoltót magával sodort egy földcsuszamlás, mindketten meghaltak. A víz utcákat és pincéket öntött el, több autópálya és autóút szinte teljesen járhatatlanná vált. Mintegy 1400 embert kellett kitelepíteni otthonából, iskolákban és más ideiglenes hajlékokban elhelyezni a Petite Emme folyó áradása miatt. 
    

A bolgár főváros, Szófia közelében és az ország keleti részén az árvíz miatt védgátak építésére, a romba dőlt házak újjáépítésére, utak, hidak és vízvezetékek helyreállítására vezényelték a hadsereget. A június óta tartó esőzésekben 24 ember meghalt, 14 ezren hajléktalanná váltak, 94 ezer hektáron tönkrement a vetés, több száz szarvasmarha elpusztult.
  
Törökországban, a Fekete-tenger partvidékén szintén özönvízszerű esőzések okoztak tragédiát. Földcsuszamlások és áradások négy ember életét oltották ki a hét végén.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Utakat zártak le az esőzések miatt

Hat megyében kellett a tűzoltóknak kivonulniuk az esőzések miatt, Borsodban a legsúlyosabb a helyzet, több helyen kellett kitelepíteni a lakosokat az épületetekbe betört víz miatt - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

MTI Itthon

Esőzések: a csatornák nem képesek elvezetni a vizet

A belvíz elleni védekezés egyik nagy problémája, hogy hiába működnek jól a vízügyi igazgatóságok befogadó rendszerei, ha a köztes szakaszok, vízgazdálkodási társulatok tulajdonában lévő csatornarendszerek nem képesek kellő mértékben elvezetni a vizet.

MTI Itthon

Óriási esőzések országszerte

Az esőzés miatt az elmúlt huszonnégy órában országszerte 260 esetben kellett beavatkozniuk a tűzoltóknak, személyi sérülésről azonban nem tudni és a lakosságot sem kellett kitelepíteni.

MTI Világ

Romániai árvízleltár: 2,4 milliárd lej kár

A júliusi árvizek halálos áldozatainak száma harminc, közölte utolsó adatként Vasile Blaga román belügyminiszter. Majd hozzátette: az áradások 2,4 milliárd új lej (163,5 milliárd forint) kárt okoztak.