Tetszett a cikk?

Legalább két-három évig nem lesz európai alkotmány, ismerte el José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

 A francia és holland szavazók elutasító döntése miatt a közeljövőben kicsi a valószínűsége annak, hogy életbe lépjen az európai alkotmány, ez viszont korántsem jelenti azt, hogy Európa bénultságra lenne kárhoztatva - jelentette ki a Bizottság elnöke. Barroso szerint ma még fontosabb meggyőzni az állampolgárokat az EU fontosságáról, mint korábban.

Mint ismeretes: a francia és a holland népszavazás kudarca után az EU júniusi csúcsértekezlete „elmélkedési időre” felfüggesztette az alkotmányozási folyamatot, elkerülve a további elutasítások kockázatát. (Az alkotmány csak akkor emelkedik törvényerőre, ha azt a tagországok kivétel nélkül elfogadják. Eddig 12 tagország hagyta jóvá, ám ebből csupán kettő népszavazással.)

Az Európai Bizottság kedden Belgium egyik délvidéki kastélyában Európa jövőjéről tárgyalt. Szerdán José Manuel Barroso úgy nyilatkozott, hogy az EU-nak nem kellene nosztalgiáznia az alkotmány kapcsán, hanem a lehető legtöbbet kellene kihoznia a tervezetből oly módon, hogy azt a mindennapi emberek érezzék és értékeljék.

„Nem akarunk középszerű, védekező Európát, amely homokba dugja a fejét, és megpróbálja elkerülni a 21. század realitásait” - hangoztatta Barroso, hozzátéve: Európának korszerűsítenie kell gazdasági és szociális modelljét, hogy megbirkózhasson demográfiai gondjaival és a munkanélküliség problémájával.

Barroso sürgette az EU soros elnöki tisztét ellátó Nagy Britanniát: igyekezzék megoldani a 2007-2013-as költségvetés problémáit, ez ugyanis kétségtelen jelét adná annak, hogy az EU tovább tud lépni, le tudja küzdeni az elé kerülő akadályokat.

Az alkotmány és a költségvetés lesz a témája az október végére tervezett londoni nem hivatalos csúcsértekezletnek is. A brit elnökség előzetes információi szerint ez a találkozó arra összpontosít majd, hogy miként biztosítható egyidejűleg a szociális méltányosság és a versenyképesség a globalizált világban, hogyan állítható az állampolgárok legjobban felfogott érdekeinek szolgálatába az igazságügyi, belügyi, külügyi és a honvédelmi politika.

(eurohirek.hu)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Pofon az EU-alkotmánynak

A hollandok pofont adtak az EU-alkotmánynak: ezzel a címmel tudósít a hollandiai népszavazás eredményéről, az elutasítók győzelméről csütörtöki számában a Le Soir című belga napilap.

MTI Világ

Győzött az EU-alkotmány Luxemburgban

Győzött az EU-alkotmány Luxemburgban: a dokumentumról rendezett vasárnapi népszavazáson a végleges adatok szerint a szavazók 56,52 százaléka a ratifikálás mellett foglalt állást.

MTI Itthon

Martonyi: kirekesztő nézetek miatt szavazták le az EU-alkotmányt

Az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazáson ugyanaz a kirekesztő nézetrendszer jelent meg, mint a kettős állampolgárságról szóló tavaly decemberi magyarországi referendumon - jelentette ki Martonyi János szombaton Budapesten, a Fidesz-kongresszushoz kapcsolódó politikai fórumon.

MTI Világ

Szavaznak az EU-alkotmányról Luxemburgban

Egybehangzó források szerint Luxemburgban az EU-alkotmánnyal kapcsolatos, Európa számos országán végigsöprő, elutasító közhangulat dacára megtartják a szerződésről népszavazást a nagyhercegségben.