szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Iraki foglyokat sanyargató amerikai katonákról készített újabb jelentést a Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet.

A szervezet New York-i székhelyén pénteken kiadottjelentésében két amerikai tiszthelyettes és egy százados neve elhallgatását kérve elmondja, hogy a szárazföldi hadsereg 82-es légi szállítású hadosztályának katonái hogyan kínozták az iraki foglyokat 2003 és 2004 között a Fallúdzsa melletti, Mercury nevű támaszpontjukon.

A közép-iraki város tavaly őszig lázadók kezén volt, majd az amerikai erők bevették. A nyilatkozó katonák szerint a foglyok bántalmazása mindennapos volt, gyakran parancs alapján történt, de legalább is a feljebbvalók jóváhagyásával. Bármit szabad volt tenniük, amibe az őrizetesek nem haltak bele.

A fallúdzsai lakosok csak "vérengző őrülteknek" hívták a támaszpont amerikai katonáit, akik viszont büszkék voltak erre. Az elithadosztály katonái a foglyoktól rendszeresen megvonták az alvást, az ételt és a vizet, nagyon nagy melegnek, illetve hidegnek tették ki, egymás hegyire-hátára halmozták, ütötték, rúgták őket, vegyi anyaggal irritálták szemüket, bőrüket.

Az egyik tiszthelyettes elmondta, katonai hírszerzők gyakran bíztatták őket arra, hogy akár eszméletvesztésig menő kínzással szedjenek ki információt a foglyokból. De a tortúráknak időnként más oka is volt. "A táborban mindenki tudta, hogy ha valaki le akarja vezetni a feszültségét, akkor elmegy a foglyok sátrához. Egy fajta sport volt ez" - jelentette ki a nyilatkozó.

A HRW-jelentésben szereplő egyes esetek időpontja egybeesik azokkal az esetekkel, amelyek a bagdadi Abu Graib börtönben történtek, és amelyek óriási felháborodást váltottak ki világszerte. Az ott és más helyeken történt visszaélések ügyében mintegy 400 eljárás, meghallgatás indult, és 230 amerikai katonát el is ítéltek, illetve elmarasztaltak.

A HRW bírálja azt is, hogy inkább csak zárt meghallgatások történtek, amelyeken elmarasztalták, illetménymegvonással sújtották az illetőket, nem indult büntető eljárás, és nem állították haditörvényszék elé őket. A felelősségre vonás csak az alacsonyabb rangú katonákat érintette, a parancsnokok bűnösségét általában nem vizsgálták - állítja a HRW, és követeli az amerikai kongresszustól, hogy állítson fel különbizottságot a támaszponton történt visszaélések kivizsgálására.

A Mercury támaszponton történt visszaélésekről szóló beszámolók is ellentmondanak a washingtoni kormány azon állításának, hogy az ilyen esetek ritkán, elszigetelten és spontán módon fordulnak elő a külföldön állomásozó amerikai erőknél, sőt arra utalnak, hogy a szárazföldi hadsereg legjobban kiképzett, a legtöbb kitüntetést elnyerő, a legnagyobb becsben lévő alakulatainál is rendszeresen megtörténtek - állapítja meg a Human Rights Watch.

John Skinner alezredes, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője visszautasította a jelentés állításait, mint mondta, abban különböző "torzítások és hibák" segítségével akarnak előre vinni egy koncepciót. Az amerikai erők minden hasonló vádat nagyon alaposan megvizsgálnak - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Világ

Human Rights Watch: Dárfúr és Abu Graib a legfenyegetőbb

A dárfúri etnikai tisztogatás és az Abu Graib nevéről ismert fogolykínzások jelentik a két alapvető fenyegetést az emberi jogokra nézve a tavalyi ezernyi veszély közül a Human Right Watch emberi jogi szervezet éves jelentése szerint.

MTI Világ

Elítélték az Abu Graib amerikai börtönőrét

Egy texasi katonai esküdtszék tíz vádpontban találta bűnösnek Charles Graner amerikai katonát, a Bagdad melletti elkövetett fogolykínzások egyik főszereplőjét. A vádpontok között szerepel a foglyok bántalmazására szőtt összeesküvés, kegyetlenkedés, testi sértés, kötelességszegés, az igazságszolgáltatás akadályoztatása és méltatlan magaviselet.

Világ

Lebontják az Abu Graib börtönt

George Bush szerint a börtön korábban a "halál és a kínzás jelképe" volt, majd "hazájukra szégyent hozó katonák gyalázatos magatartásának a szimbóluma lett". Az amerikai elnök nem jelentett be határidőt az amerikai csapatok kivonására, de hangsúlyozta: június 30-án megszűnik az Ideiglenes Koalíciós Tanács.

Világ

Nyolc év börtön az Abu Graib kegyetlen őrmesterének

Nyolc év, egy év, meg nyolc hónap, amit eddig a bagdadi Abu Graib börtönben történt visszaéléseket elkövető katonákra róttak ki. További öt katonai katonai rendész vár még ítéletre. Nyolc évet kapott Ivan Frederick őrmester a foglyokkal szemben elkövetett szexuális és fizikai kegyetlenségekért.

MTI Világ

Tíz évet kapott az Abu Graib őre

Charles Granert, az amerikai hadsereg egykori tiszthelyettesét tíz évi szabadságvesztésre ítélte egy katonai bíróság, mert a vádlott embertelenül bánt a bagdadi Abu Graib börtön foglyaival.