szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kanadai Maude Barlow és Tony Clarke környezetvédők, a malajziai Irene Fernandez jogvédő, a First People of the Kalahari nevű botswanai szervezet és alapítója Roy Sesana részesül elismerésben.

A Right Livelihood Award (RLF) alapítvány Stockholmban  nevezte meg az Alternatív Nobel-díj idei kitüntetettjeit, rajtuk kívül az alapítvány pénzjutalommal nem járó tiszteletbeli díját Francisco Toledo mexikói festő kapja.

Az alapító kívánsága szerint a díjat azon személyek vagy szervezetek kapják, akik, illetve amelyek példamutató gyakorlati választ adnak az emberiség legégetőbb problémáira, kimagaslót tettek a környezetvédelemért, az emberi jogokért, a mindennapi élet megkönnyítéséért, az élet minőségének javításáért.

A Right Livelihood Foundation (RLF) - Helyes Életmód Alapítvány - nevű magánalapítvány díját, közkeletű nevén az Alternatív Nobel-díjat, egy német származású svéd orvos, Jakob von Uexküll alapította 1980-ban, Nagy-Britanniában. 1980 óta évente adományozza a díjat a svéd parlament, a Greenpeace szervezet és az ENSZ Leszerelési Bizottságának tagjaiból álló tíztagú nemzetközi zsűri, melynek tagjai időről időre változnak. Jelölést bármely
személy vagy szervezet tehet, amely ismeri a jelölt munkáját.

Az alternatív jelző ebben az esetben kiegészítőt jelent, alapítását azért határozta el Jakob von Uexküll, mert Alfred Nobel korában még ismeretlenek voltak az emberiséget ma nap mint nap fenyegető környezetvédelmi és biztonsági problémák. Az alternatív Nobel-díjnak nincsenek kategóriái, mert a mai világban az ilyen munkák és kutatások már nem sorolhatók be a hagyományos kategóriák szerint.
   
A rendszerint három kitüntetett a díjjal együtt kétmillió svéd koronán osztozik, a pénzt azonban nem személyes használatra, hanem valamilyen projekt támogatására adják.    

Az első magyar kitüntetett 1985-ben Varga János és a Duna-kör volt, a bős-nagymarosi vízlépcső elleni küzdelmük elismeréseként. Tíz évvel később, 1995-ben részesült a díjban ismét magyar szervezet: a főként cigány szervezeteket támogató, 1990-ben alakult Magyar Autonómia Alapítvány és annak igazgatója, Bíró András.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!