szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csernobili idegenforgalom fellendítését sürgette Viktor Juscsenko ukrán elnök szerda késő este a kijevi állami televízióban elhangzott nyilatkozatában.

Az államfő szerint szükség van erre a lépésre, emberek millióinak ugyanis saját szemükkel kellene látniuk azt a reaktort, ahol kereken húsz évvel ezelőtt a világ mindmáig legsúlyosabb atomerőmű-szerencsétlensége történt. 

A Csernobil környéki elhagyott falvak ma is megdöbbentő látványt nyújtanak. Egy harminc kilométer széles övezet még mindig zárt terület az erőmű négyes blokkja körül, ahol 1986. április 26-án, helyi idő szerint egy óra huszonhárom perckor a robbanás történt.

Néhány ukrajnai utazási iroda az elmúlt időszakban szervezett már látogatásokat a szerencsétlenség körzetébe, s értesülések szerint főként külföldi turisták mutattak hajlandóságot a részvételre.

Szerdára virradó éjjel egyébként égő gyertyákkal és vörös szegfűkkel a kezükben több százan emlékeztek meg Szlavutics városában a volt Szovjetunió területén működött csernobili erőmű katasztrófájának évfordulójáról. A katasztrófa után épült város emlékművénél az áldozatok előtt tisztelgők között ott volt maga Viktor Juscsenko is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Folk György (hvg.hu) Világ

Csernobil következményei még ma is beláthatatlanok

Két évtizeddel az eddigi legnagyobb polgári nukleáris katasztrófa után, a témában több a bizonytalanság mint valaha, így sem a sugárzás környezetre gyakorolt hosszú távú hatását, sem egészségügyi kockázatát, de még az áldozatok valódi számát illetően sincs egyetértés a szakértők közt.