szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia külügyminiszter szerint a közel-keleti válság Libanon lerombolásával fenyeget. A libanoni környezetvédelmi miniszter szerint pedig az izraeli légicsapások környezeti katasztrófát is okoznak az országban.

A közel-keleti válság a Hezbollah síita szervezet és Izrael között Libanon lerombolásához vezethet - fejtette ki véleményét szombaton Kairóban Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter, aki azonnali tűzszünetre szólította fel a szemben álló feleket.

"Figyelembe kell venni a helyzet különlegesen súlyos mivoltát, kérni kell az ellenségeskedések azonnali megszüntetését, és fel kell kutatni a tűzszünethez szükséges feltételeket" - fogalmazott a tárcavezető miután egyiptomi kollégájával, Ahmed Abul Geittel tárgyalt. "Ha ez nem történik meg, az a libanoni állam megsemmisítésével lenne egyenlő" - fűzte hozzá. 

A francia diplomácia irányítója szerint az erőszak spirálja semmilyen tartós megoldáshoz nem vezethet, és kiemelte azt, hogy a rászorulók számára segélyfolyosókat kell létrehozni. 

Douste-Blazy ugyancsak kérte, hogy szerezzenek érvényt az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1559. számú határozatának, amely a libanoni milíciák lefegyverzését írja elő, és azt, hogy helyettük a hadsereget telepítsék az izraeli határtérségbe.

Féltik a környezetet

A véráldozatokon és a humanitárius válságon túl az izraeli légi csapások környezeti katasztrófát is okoznak Libanonban - hangsúlyozta Jaakúb Szarráf libanoni környezetvédelmi miniszter, aki az ENSZ-től és az arab és mediterrán szervezetektől is segítséget kért az élő- és növényvilágot súlyosan károsító szennyezések felszámolására.

A libanoni partok mentén egyre szélesebben terül szét azizraeli bombázások nyomán mint több utánpótlást kapó olajszennyeződés, s északról déli irányban halad a partvidék mentén. A bejrúti önkormányzat vezetője szerint a libanoni strandokat fertőző olajszennyeződés az izraeli légierő által szétlőtt hajókból, part menti erőművek és más ipari létesítmények tartályaiból és a Hezbollah síita szervezet által eltalált izraeli hadihajókból szivárgott a tengerbe. 

A libanoni környezetvédelmi miniszter szombati sajtónyilatkozatában beszámolt arról, hogy Kuvait már konkrét segítséget is ígért az olajszennyezés felszámolásához, de egyelőre lehetetlen megmondani, hogy a harci cselekmények mikor teszik lehetővé a kárenyhítő munkálatokat, s egyelőre még csak felbecsülni sem lehet, hogy mekkora mennyiségű olaj kerülhetett a tengerbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Amerikai bombaszállítmány Izraelnek

A New York Times szerint Amerika precíziós bombákkal segíti Izrael Libanon elleni hadműveleteit. Közben az izraeli légierő az elmúlt 24 órában 150 célpontot bombázott Libanonban. Bár bizonyos jelek arra utalnak, hogy küszöbön áll a Libanon elleni invázió, egy katonai tisztviselő ezt cáfolta.