szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy év alatt több mint hétszázezerrel csökkent Oroszország népessége, s a világ legnagyobb területű országában az 1990-es 150 millióval ellentétben már csak 142,4 millió ember él. Bár a gazdasági növekedés fenntartásához újabb betelepülőkre lenne szükség, az oroszok többsége nem kér a más nemzetiségűekből.

„Ha tovább csökken a népesség, fenntarthatatlan lesz a jelenleg 5-7 százalékos gazdasági növekedés. Számításaink szerint 2007-től kezdve évente egymillióval zuhan majd a gazdaságilag aktív emberek száma, és rövidtávon aligha várható változás” – közölte a legújabb adatokat kommentálva Vlagyimir Szokolin, az orosz Statisztikai Hivatal vezetője.

A szakértő szerint sok orosz vállalat már ma sem talál elég szakképzett munkást, s az orosz kormány által idén bevezetett új intézkedések – a gyermekgondozási segély növelése, illetve a családtámogatási rendszer átalakítása – csak hosszabb távon éreztetik majd hatásukat. A statisztikák szerint egyébként az utóbbi egy évben valamivel csökkent a halálozások száma, ám egyben visszaesett a születések száma is.

A moszkvai szakértők szerint két módon – a nyugdíjkorhatár felemelésével, illetve az immigráció megkönnyítésével – lehetne javítani az oroszországi demográfiai helyzeten. Sokak szerint a nyugdíjba vonulás későbbre tétele komoly felzúdulást jelentene, hiszen az orosz férfiak többsége a statisztikák szerint már ma sem éri meg a hatvan évet, azaz a nyugdíjas évek kezdetét. Míg sok európai és amerikai országban megkönnyítették a bevándorlást, Oroszországban a lakosság többsége nem kér a külföldiekből.

Egy hétfőn közzétett felmérés szerint a megkérdezettek több mint fele korlátozná az immigrációt, és a válaszolók ötöde úgy véli, egyáltalán nem kellenek nem orosz nemzetiségű bevándorlók.

Míg a szakértők többsége borúlátóan ítéli meg Oroszország hosszú távú esélyeit, Anton Sztrucsenevszkij, a Trojka Dialog moszkvai tanácsadó cég elemzője optimistábbnak tűnt. „Igaz, hogy a munkaképes lakosság létszáma fontos gazdasági tényező. Ám Oroszországban, ahol nagyon alacsony volt a hatékonyság, az utóbbi években éppen az ezen a téren bekövetkezett javulásnak tudható be a gazdasági növekedés” – mondta újságíróknak, s hozzátette, az előrelépés ellenére az orosz munkások változatlanul jóval kevésbé hatékonyabbak, mint amerikai társaik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az orosz parlament jóváhagyta a Gazprom privatizálását

Az orosz parlament alsóháza pénteken módosította azt a törvényt, amely megtiltotta, hogy a Gazpromban, a világ legnagyobb földgázipari cégében külföldi cégek tulajdonhoz jussanak. Ezzel egyben megnyílt annak a lehetősége, hogy idővel a Gazprom a feltörekvő országok legnagyobb tőzsdén jegyzett cégévé váljon.

MTI Gazdaság

Drasztikus gázárnövekedést vetítenek előre Oroszországban

Külföldi és hazai szakértői tanulmányok egyaránt arra a következtetésre jutottak, hogy 2010-ben már nem tudja kielégíteni a hazai és a külföldi keresletet a Gazprom, ezért az elkövetkező néhány évben drasztikusan emelni kell a gáz árát az orosz piacon - írta keddi számában a Kommerszant című orosz napilap.

hvg.hu Gazdaság

Ukrán-orosz gázvita: kérdések és válaszok

Miért emeli ilyen mértékben az Ukrajnának értékesítendő gáz árát Oroszország? Mi a bizonyíték arra, hogy az orosz döntés politikailag, s nem gazdaságilag motivált? Korlátozhatóak-e az ukrán készletek anélkül, hogy ez hatással lenne Nyugat-Európára? Ezekre és más kérdésekre is választ kaphat, ha elolvassa összeállításunkat!

MTI Gazdaság

Alkoholhiány lehet Oroszországban

Nem árulhatnak alkoholt nagyon sok orosz üzletben július elsejétől, mert nem nyomtak elegendő jövedéki jegyet. Így az importtermékek teljesen kiszorulhatnak a piacról.

MTI Világ

Ukrajna: felbontanák az oroszokkal kötött gázmegállapodást

Csütörtökön az ukrán parlament többsége azzal a követeléssel állt elő, hogy a kormány érvénytelenítse azt az év elején Oroszországgal kötött gázmegállapodást, amelynek a keretében Ukrajna a tavalyinál mintegy kétszer magasabb áron szerzi be az energiahordozót. A parlament egyben menesztette azokat a vezető illetékeseket, akiket felelősnek tartott az ügyletért.