szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vizsgálatot indított pénteken a brit királyi haditengerészet annak kiderítésére, hogy pontosan milyen körülmények között ejtettek fogságba iráni erők két hete tizenöt brit katonát a Perzsa-öbölben; a vizsgálat idejére a britek felfüggesztették a további járőrözést a térségben.

A haditengerészek és tengerészgyalogosok - köztük egy katonanő - alkotta járőrköteléket március 23-án fogta el az iráni forradalmi gárda egy tengerészeti egysége. Iráni vádak szerint a britek, akik éppen egy indiai hajót ellenőriztek őrizetbe vételük idején, járőrözés közben behatoltak a Perzsa-öböl iráni területi vizeire és ott kémkedtek.
 
A brit haditengerészet ezt eddig következetesen visszautasította. A londoni védelmi minisztériumban néhány nappal a katonák őrizetbe vétele után műholdas helyzetmeghatározási adatokat mutattak be, amelyek szerint az egység az indiai hajó ellenőrzése közben iraki vizeken tartózkodott, 1,7 tengeri mérföldre - több mint 3 kilométerre - az iráni tengeri határtól.
 
Pénteken azonban - egy nappal a brit egység szabadon engedése és hazatérte után - a Royal Navy bejelentette, hogy vizsgálatot indít a két héttel ezelőtti incidens pontos körülményeinek feltárására. A közleményben a királyi haditengerészet továbbra sem ismeri el, hogy az elfogott, majd 13 nap után látványos körülmények közepette elengedett brit járőregység átlépte volna az iráni tengeri határt, de a BBC értesülése szerint a további járőrözést a vizsgálat idejére felfüggesztették a Perzsa-öbölben.
 
A Sky News brit hírtévé még előző este, miután a katonák már biztonságban voltak, felfedte: az egység valóban gyűjtött hírszerzési adatokat Iránról. A hírcsatorna szerint ezt maga az alakulat parancsnoka, Chris Air százados mondta, akit a Sky News stábja több járőrbevetésre is elkísért. A riport még a kötelék elfogása előtt készült de a tévétársaság a katonák biztonsága érdekében kiszabadulásukig nem sugározta.
 
Des Browne brit védelmi miniszter a Sky Newsnak azt mondta: biztonsági szempontból fontos a hírszerzési adatok gyűjtése, és a korszerű hadviselésnek egyébként is mindig része a hírszerzés. Erre az ENSZ-mandátum is felhatalmazza a brit erőket - tette hozzá.
 
Az mindazonáltal a Sky News riportfilmjében sem hangzott el, hogy a britek iráni tengeri területre hatoltak volna be.
 
A BBC pénteki értesülése szerint Londonban vizsgálják azt is, hogy a dél-iraki brit megszállási övezetben - egyre gyakrabban és egyre fejlettebb eszközökkel - végrehajtott merényletekhez nem Irán szállítja-e közvetlenül a fegyverzetet a lázadóknak.
 
A Bászra környékén állomásozó brit haderő éppen a 15 brit katona szabadulásának napján szenvedte el az elmúlt időszak legnagyobb emberveszteségét, amikor egy visszatérő járőr páncélkocsija alatt pokolgép robbant. A merényletben négy brit - köztük két nő - és egy tolmács meghalt, egy további brit katona súlyosan megsérült.
 
Tony Blair brit miniszterelnök a katonák hazaérkezésével egy időben, a Downing Street-i kormányfői hivatal előtt adott sajtónyilatkozatában annak a véleményének adott hangot, hogy "az iráni rezsimen belül legalábbis egyes elemek" támogatják, pénzelik és fegyverrel látják el az iraki terrorizmust.
 
A The Sun, a legnagyobb brit tömeglap "A mi vérünk a kezén" első oldalas főcím alatt hozta Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök fotóját. Irakban eddig 140 brit katona halt meg a 2003-as invázió óta.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!