szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aktív katonai ellenlépésekre készül Oroszország a Kelet-Európába tervezett amerikai rakétapajzs miatt – írta moszkvai katonai forrásokat idézve a szerdai The Guardian.

A legnagyobb baloldali brit napilap szerint jóllehet a Kreml még nem részletezte nyilvánosan terveit, de védelmi szakértők úgy tartják, a valószínű ellenintézkedések között lesz az orosz nukleáris rakétaarzenál korszerűsítése, hogy a rakétákat nehezebben lehessen lelőni. Emellett több rakétát telepítenének mozgó kilövőállásokra, és Oroszország az Északi-sark alá csoportosítaná át atomtengeralattjáró-flottáját, amely így gyakorlatilag felderíthetetlenné válik – áll a brit lap cikkében.

Moszkva mindemellett a Lengyelországba és Csehországba telepítendő amerikai rakétapajzsot Iszkander típusú (harcászati-hadműveleti) rakétáinak hatókörébe vonhatja, a közeli kalinyingrádi területről – idézi orosz forrásait a The Guardian.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a brit lapnak azt mondta: Oroszország "rendkívüli aggályokkal és csalódottsággal" fogadta az amerikai rakétapajzs telepítésének tervét. Peszkov szerint e tervekről Moszkvát előzetesen senki nem értesítette. Hozzátette: a rendszer "hatalmas mértékű változást" eredményez Európa stratégiai egyensúlyában és a világ stratégiai stabilitásában.

A szóvivő szerint Moszkva "becsapva érzi magát". A tervre Oroszországnak jó eséllyel "alternatívát kell kidolgoznia, de alacsony költséggel és nagyobb hatékonysággal (bármiféle

válaszlépés) a jelenlegi technológiákra alapul majd" - fogalmazott a Kreml szóvivője.

Vlagyimir Belousz tábornok, akit a The Guardian a hadászati rakétaelhárító fegyverzetek vezető orosz szakértőjének nevez, azt mondta a lapnak: a telepítés földrajzi helye "semmiféle kétséget nem hagy afelől", hogy a fő célpont az orosz és a kínai nukleáris ütőerő. Belousz hozzátette: az amerikai támaszpontok valós veszélyt jelentenek az orosz hadászati nukleáris erőkre.

A The Economist február végi – gyakorlatilag megerősített – értesülése szerint egyébként Nagy-Britannia saját területén szeretné látni az amerikaiak által tervezett európai rakétaelfogó rendszert, és Tony Blair brit kormányfő titokban már tavaly ősz óta személyesen kampányol a rendszer nagy-britanniai telepítéséért.

A vezető londoni gazdasági-politikai folyóirat szerint a brit telepítés egyik fő előnye az lenne, hogy Nagy-Britannia messzebb van Oroszország határaitól, mint Lengyelország, így az egyik orosz aggályt orvosolni lehet. Emellett előzetes amerikai tanulmányok szerint Nagy-Britannia van ideális helyen az ellenséges rakéták beméréséhez és elfogásához még röppályájuk világűrbeli szakaszán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Európai rakétavédelmi pajzs a „lator államok” ellen

Európában egyre inkább tudatosul a "lator államok" jelentette fenyegetés - vélekedtek amerikai tisztségviselők, akik európai körútjukon támogatást próbáltak szerezni az amerikai rakétavédelmi rendszer Európába telepítéséhez.

MTI Világ

Az orosz duma határozatban ítélte el az amerikai rakétapajzsot

Határozatban ítélte el az orosz törvényhozás alsóháza pénteken az Egyesült Államok által Közép-Európába telepíteni kívánt rakétavédelmi pajzsot, úgy vélve: a hasonló döntések elősegíthetik egy újabb fegyverkezési verseny kialakulását.

MTI Világ

Gyurcsány az amerikai rakétavédelmi törekvésekről

Csehországnak joga van bekapcsolódni az amerikai rakétavédelmi pajzs kiépítésébe, de szükség lenne arra, hogy ezt a problémát a NATO és a NATO-Oroszország Tanács is megvitassa – jelentette ki Gyurcsány Ferenc abban az interjúban, amelyet szerdán közölt a magyar miniszterelnökkel a legolvasottabb cseh napilap, a liberális Mladá Fronta Dnes.

MTI Világ

Élesedő NATO-orosz szópárbaj rakétaügyben

Oroszország nukleáris rakétákat szegezhet Lengyelországra és Csehországra, és öt-hat év alatt közepes hatótávolságú rakétákat állíthat elő, ha a két kelet-európai országban telepítik az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeit - helyezte kilátásba az orosz hadászati rakétaerők parancsnoka hétfőn. A NATO nemtetszésének adott hangot az orosz tábornok kijelentése miatt.

MTI Itthon

A rakétavédelmi rendszerről tárgyalt Gyurcsánnyal Topolánek

Csehországnak joga van kétoldalú szerződést kötni az amerikai rakétavédelmi rendszerhez kapcsolódásról, ugyanakkor Prága nemcsak NATO-partnereivel, hanem Oroszországgal is konzultál a kérdésről. Ezt a cseh miniszterelnök mondta pénteken Budapesten sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Gyurcsány Ferenc kormányfővel.

MTI Világ

Francia nem az amerikai rakétavédelmi tervre

Franciaország nem kíván részt venni az amerikai rakétavédelmi tervben - közölte hétfőn Brüsszelben a párizsi védelmi minisztérium egyik illetékese, Robert Ranquet, aki azt mondta, országa a nukleáris elrettentésben bízva próbálja magát megvédeni a lehetséges veszélyektől.