Negroponte, aki az amerikai diplomácia második számú emberének számít, pénteken érkezett Pakisztánban, hogy tárgyaljon Musarraffal az ázsiai országban kialakult helyzetről, és meggyőzze őt: térjen vissza a demokráciához. Pakisztánban november 3. óta van érvényben rendkívüli állapot.
A több mint kétórás találkozó után Musarraf szóvivője közölte: az elnök az amerikai küldöttnek azt mondta, a rendkívüli állapot fenntartásának az a célja, hogy megerősítsék a közrendet a szélsőségesek elleni küzdelem érdekében.
Musarraf a korlátozó intézkedés életbe léptetését azzal indokolta, hogy meg akarja védelmezni a nemzeti egységet az iszlamista terrorizmus elleni harcban. Jelentősen megnyirbálták a politikai szabadságjogokat és számos ellenzékit vettek őrizetbe. Az ellenzék véleménye szerint azonban a rendkívüli állapot bevezetése főként a legfelsőbb bíróság ellen irányult, mivel a testület már hónapok óta akadályozza Musarrafot abban, hogy hatalma megtartására irányuló szándékait valóra váltsa.
Diplomáciai források kiszivárogtatása szerint Negroponte „nagyon kemény üzenettel” érkezett Iszlámábádba, amely egyébként Washington szoros szövetségese a nemzetközi terrorizmus elleni harcban.
Nyugati diplomaták szerint az amerikai politikus – amellett, hogy a rendkívüli állapot mielőbbi megszüntetésére kérte Musarrafot – arra is igyekezett rávenni a tábornok-elnököt, hogy lépjen ki a hadseregből, és az eltervezett időpontban tartsa meg a parlamenti választásokat, oldja fel a tömegtájékoztatási eszközök ellen bevezetett korlátozó intézkedéseket, és engedje szabadon a politikai foglyokat. Hivatalos pakisztáni közlés szerint Musarraf azt fejtegette Negroponte előtt, hogy rendkívüli állapotra éppen a választások békés megrendezésére érdekében van szükség.
A BBC-nek adott szombati interjúban a pakisztáni elnök figyelmeztetett: ha a választásokat "zavaros légkörben" tartanák, akkor olyan veszedelmes elemek kerülhetnének előtérbe, akik kockázatot jelenthetnének a pakisztáni atomarzenál fölötti ellenőrzés szempontjából.
Negroponte a szombati tárgyalást megelőző éjszaka telefonon konzultált Benazir Bhutto pakisztáni ellenzéki vezetővel, akivel ez volt ez első hivatalos amerikai érintkezés a rendkívüli állapot bevezetése óta. Bhutto házi őrizetét egyébként néhány órával a Musarraf-Negroponte-találkozó előtt oldották fel.