szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Olimpiai szégyent emleget Peking kapcsán a szerdai The Washington Post, amely szerint a nyári játékok az elnyomás kirakatává válhatnak.

Az idei pekingi olimpia nem azt fogja megmutatni a világnak, hogy Kína felemelkedőben levő világhatalom kirobbanó gazdasággal és gyorsan korszerűsödő társadalommal. Az olimpiai játékok ehelyett azt mutatják majd meg, hogy Kína nem tudott kitörni a rendőrállamiságból: erőszakos elnyomás, cenzúra és politikai üldözés zajlik az országban - olvasható a tekintélyes amerikai liberális napilap szerkesztőségi cikkében.

Az újság szerint az önmagát pragmatikusnak és reformistának beállító Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnök láthatóan képtelen megérteni: az utóbbi hónapokban folytatott pekingi politika aláaknázta azt a megtiszteltetést, hogy Kína rendezheti meg az olimpiát és azzal a kockázattal jár, hogy lerombolja Kína nemzetközi tekintélyét.

A lap emlékeztetett: Hu kormánya már a tibeti zavargások előtt szorított az elnyomáson, kiadványokat zártak be, ellenzékieket vetettek börtönbe és ügyvédeket zaklattak az olimpia előtt a harmónia jegyében. A hatóságok nemcsak Tibetben, még Pekingben sem tudták betartani ígéretüket, hogy lazítanak a sajtó ellenőrzésén. Kínában, ahol az alkotmány védi a szólásszabadságot, újságírókat zárnak rács mögé, mert bírálni merik az olimpia megrendezésének módját.

Kína továbbra is támogatja a világ legvéresebb rezsimjeit, közöttük a népirtást pártoló Szudánt és Burma brutális katonai vezetését. Peking Észak-Korea sztálinista diktatúrája mögött áll és gátolja az Irán elleni nemzetközi szankciókat - sorolja Kína bűneit a The Washington Post.

A nyugati vezetők, köztük George Bush amerikai elnök mindezek ellenére úgy hiszik, hogy Peking sikeres olimpiát rendezhet. Bush azzal, hogy meggondolatlanul kijelenti, "sportrajongóként" látogat majd Pekingbe, azt üzeni Hu Csin-tao elnöknek: nem kell attól tartania, hogy a másként gondolkodók bebörtönzése vagy a tibeti szerzetesek megveretése befolyásolhatja a leginkább politikai tartalmú olimpiai eseményt, a megnyitót.

Akár elutazik Pekingbe Bush, akár nem, az olimpia nem Kína nagyságára, hanem arra fogja emlékeztetni a világot, hogy továbbra sem biztosít szabadságot polgárainak, elnyomja a kisebbségeket és erkölcstelen szövetségesi viszonyt ápol más elnyomó rezsimekkel - írta a The Washington Post.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Sarkozy bojkottálná a pekingi olimpiát, Bush ott lesz

Nem zárta ki a pekingi nyári olimpia bojkottját Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök. George Bush szerint az olimpia elsősorban sportesemény és nem politikai rendezvény. A németek sem támogatják a bojkottot.

Hét nap

Spielberg kontra Peking

Lemondott a nyári pekingi olimpiai játékok művészeti tanácsadói pozíciójáról Steven Spielberg amerikai filmrendező...

Világ

Peking aggódik: Tibet, tüntetők, könnygáz

Lhászában a kínai hatóságok, a tibeti emigráns kormány székhelyének, Dharmszalának közelében pedig az indiai rendőrség vett őrizetbe tüntetőket. A demonstrálók Tibet függetlenségét követelték.

MTI Világ

Tibet-megmozdulás volt Pekingben

Első ízben terjedtek át Pekingre a Tibet-párti megmozdulások: a kínai főváros egyik egyetemén néhány tucat diák hétfőn gyertyás ülősztrájkot tartott.