szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A spanyol parlament támogatja az emberszabású majmok élethez és szabadsághoz való jogait. Ez lehet az első eset, hogy egy nemzeti törvényhozás ilyen jogokat biztosít az ember legközelebbi genetikai rokonai, a főemlősök számára.

Űrrepülő majom. Szabad akaratból?
© AP
A parlament környezetvédelmi bizottsága szerdán hagyta jóvá a határozatot, amelyben sürgeti Spanyolországot, hogy teljesítse a Főemlősprojekt (GAP) feltételeit. A határozat a szocialistákon kívül a konzervatívok támogatását is elnyerte, egy éven belül törvény is születhet róla.

„Történelmi nap ez az állatok jogaiért folytatott küzdelemben és evolúciós bajtársaink védelmében” – mondta Pedro Pozas, a GAP spanyolországi igazgatója.

Az új szabályok megtiltanák a majmok fogvatartását és kereskedelmi célokra való felhasználását. A spanyol állatkertekben jelenleg 315 emberszabású majom él, ezt nem tiltaná a törvény, ám életkörülményeiken drasztikusan javítani kell majd az állatkertek többségében.

A Főemlősprojektet Peter Singer és Paola Cavalieri filozófusok indították el 1993-ban azzal érvelve, hogy a „nem humán emberszabásúaknak” is, mint a csupánzok, a gorillák, az orángutánok és a bonobók, joguk van az életre, a szabadságra és arra, hogy ne kínozzá
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Gondolattal mozgat távoli tárgyakat a majom, a katonaság izgatott

Észak-Karolinából mozgatta meg az Idoya nevű majom egy Japánban elhelyezett humanoid robot lábait, csupán gondolatait és az internetet használva. Ez az első olyan eset, amikor agyi aktivitásnak köszönhetően mozdult meg robotláb. A kísérlet a katonaság és a tudományos élet képviselőit is meggyőzte.

MTI Tech

Új majomfajtára leltek Indiában

Az Arunácsal (Macaca munzala) több mint száz éve az első újonnan leírt makákófajta, és "óriási jelentősége van a főemlősök e csoportjának alapos megismerése szempontjából" - mondta az indiai természetvédelmi alap (NCF) munkatársa, M. D. Madhuszudan, aki tagja volt az új majomfajtát felfedező csoportnak.

MTI Világ

Illegálisan árulnak majomhúst a piacokon

Őserdei állatok, és köztük afrikai majmok húsa is kerül a tányérokra Nyugat-Európában és Észak-Amerikában: az úgynevezett bush meat - vagyis bozóthús - számos nagyvárosban kapható illegális piacokon, ínyencségnek számít és igen drága - írta a The New Scientist című brit tudományos folyóirat.

MTI Tech

Új majomfajtát fedeztek fel Afrikában

Egy új majomfaj leírása igazi zoológiai szenzációt jelent. A tudományos bravúrt két kutatócsoport vitte véghez, egymástól függetlenül és két különböző helyszínen.