szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kétségbe vonta az európai szolidaritás és a nyitott határok elvét, az új EU-tagországok megsegítésének szükségességét egy brit euroszkeptikus képviselő szerdán az Európai Parlament (EP) strasbourgi ülésén.

- Nem tölthetünk ki üres csekket a keleti-európai országoknak. Nincs rá pénzünk, gazdaságilag a terv egészen életképtelen, de ami a legfontosabb, politikailag elfogadhatatlan Franciaország, Nagy-Britannia és Németország adófizetői számára - mondta Nigel Farage brit EP-képviselő a jövő heti uniós gazdasági csúcstalálkozót előkészítő parlamenti vitában.

Kósáné Kovács Magda szocialista EP-képviselő úgy értékelte a vitát, hogy most először nyíltan szavakat öltött az az eddig többé-kevésbé elfedett ellentét, amely az unió belső szolidaritásának szükségességét vallók, illetve azok közt feszül, akik szerint a régi, gazdagabb EU-tagországoknak csak nyűgöt jelentenek az elmúlt években csatlakozott új tagországok.

Az EU állam-, illetve kormányfői március 19-20-án Brüsszelben a gazdasági válságról, az energiabiztonságról és az éghajlatváltozásról tanácskoznak. Az EP most José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Alexandr Vondra, az EU soros elnöki tisztét ellátó Csehország miniszterelnök-helyettes részvételével folytatott vitát a csúcstalálkozó előkészítéséről. Az EP-képviselők többsége úgy foglalt állást, hogy a tagországok közötti szolidaritás kulcsfontosságú a gazdasági válság megoldását illetően, és hogy el kell kerülni a protekcionizmust.

A vitában Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője úgy vélekedett, hogy az Európai Unió soha ilyen súlyos válságban nem volt, a helyzetet pedig tovább súlyosbítja, hogy a közösség két alapelvét, a belső piac egységét és a tagállamok közötti szolidaritás elvét egyes tagállamok nyíltan figyelmen kívül hagyják. - Az Európai Bizottság késlekedik a szükséges pénzügyi felügyeleti és gazdaságélénkítő intézkedések meghozatalával, az uniós tagállamok többségét irányító jobboldali állam- és kormányfők pedig minimális támogatást sem adnak az egységes európai fellépéshez - mondta.

A múlt héten rendezett EU-csúcson - folytatta Tabajdi - többek között magyar részről fontos, előremutató kezdeményezések születtek, amelyeket "a kezdeti tartózkodást követően egyre kedvezőbben ítél meg az európai közösség". Emlékeztetett arra, hogy a csúcstalálkozón elvi döntés született az egyensúlyi gondokkal küzdő országok minden eszközzel történő megsegítéséről,  az unióban tehát - vonta le a következtetést - megvan az akarat arra, hogy e tagállamoknak segítséget nyújtsanak, "legfeljebb a formáról és a keretekről folyik a vita". A magyar szocialista EP-képviselő szerint azonban most szavak helyett határozott, gyors cselekvésre van szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nem a nép, hanem az euroszkeptikus elit lázadt fel?

Számos véleménnyel ellentétben Lena Kolarsa-Bobinska lengyel szociológus úgy véli, hogy nem a nép lázadt fel az elmúlt hónapokban Közép-Európában, hanem a politikai elit szintjén először jelent meg az euroszkepticizmus.

Kontúr

Declan Ganley: az EU-ba tartó ír euroszkeptikus

Komolyan fontolgatja a 2009-es európai parlamenti választáson való indulását Declan Ganley, az ír népszavazáson a lisszaboni szerződést ellenzők élére állt üzletember. Célja, hogy a 24 tagállamból a szervezet legalább 100 jelöltje, köztük maga is, bejusson. A 39 éves amatőr politikus belülről akarja megreformálni az EU-t, miután Libertas nevű szervezetével alig két hónap alatt győzelemre vitte a nemeket, megakasztva az uniós alkotmányozási folyamatot.