Mindezek fényében újra lehetne gondolni a magyar történetírás fősodrában évtizedek óta egyeduralkodó nézetet, miszerint az 1942 márciusa óta hivatalban lévő miniszterelnök, Kállay Miklós tehetetlenkedése miatt nem sikerült a kiugrás, és ezzel az ország eljátszotta a Nyugat szimpátiáját.
Az amerikai levéltári iratokból az olvasható ki, hogy Washingtonban pontosan érzékelték Kállay csapdahelyzetét. A titkosszolgálat tervezési és kutatási csoportjának 1943. december 31-ei értékelése kiemeli például, hogy Kállayéknak „úgy kell kiugraniuk a háborúból, hogy az ne történjen túlságosan hamar ahhoz, hogy kiprovokálják a német megszállást, de túl későn se, nehogy kimerítsék a szövetségesek türelmét”. Amikor azonban ezt megfogalmazták, már több mint egy hónapja eldőlt, hogy a szövetségesek érdeke és célja Magyarország német megszállása.
A cikket teljes egészében megtalálja a legfrissebb HVG-ben.
Új teória: Amerikának állt érdekében Magyarország megszállása
Az Egyesült Államoknak már 1943 őszén az állt érdekében, hogy Magyarországot megszállják a németek – állítja a HVG történész szerzője új amerikai levéltári források alapján.

Török Gábor szerint Orbán pólója arra utal, hogy a választás időpontja hivatalos
A tudományos dolgozók lemondásra szólították fel az Orbánnal egy Digitális Polgári Körben ülő HUN-REN vezérigazgatót
Jakab Roland: A digitális innováció érdekében léptem be az első Digitális Polgári Körbe
"A Fidesz egy pattanás egy mocsári tündér fenekén" - Túlélheti ‘26-ot a NER?
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.
Kemény hazaútra készülhetnek a Balatonról Budapestre tartók
Az északi oldalon a 71-es, a déli parton a 7-es úton jelentősen megnövekedett a forgalom, az M7-es autópályán ugyancsak torlódásokra kell számítani.