Ostorozta az Egyesült Államokat és a nyugat-európai országokat, amiért segítettek létrehozni Izraelt a II. világháború után "a zsidók szenvedéseinek ürügyén". "Kivándorlókat indítottak útnak Európából, az Egyesült Államokból és a világ más részeiről, hogy teljesen rasszista államot hozzanak létre a megszállt Palesztinában" - mondta.
Több mint negyven részt vevő diplomata azonnal felállt a helyéről, és elhagyta az üléstermet a beszéd időtartamára. Izrael, az Egyesült Államok és további nyolc nyugati ország eleve bojkottálja a hétfőn megnyílt genfi értekezletet. Attól tartanak, hogy Izrael elleni támadások fóruma lesz a muzulmán országok számára, s Ahmadinezsád beszéde részben már igazolta is aggodalmukat. Az iráni elnök pálcát tört beszédében a kivonulók és a távolmaradók felett, "arrogáns és önző" magatartással vádolva őket.
Jonas Gahr Store norvég külügyminiszter, aki az iráni elnök után következett a felszólalók sorrendjében, azt mondta a konferencia részvevőinek, hogy az iráni elnök szavai gyűlöletre uszítottak. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is elítélte az iráni államfőt Izrael elleni kirohanása miatt. "Az iráni vezető - a találkozó céljával ellentétesen - arra használta beszédét, hogy vádaskodjék, megosszon és bujtogasson" - mondta a dél-koreai főtitkár.
Nagy-Britannia egyértelműen elítéli az iráni államfő sértő, uszító hangú, Izrael-ellenes kijelentéseit - jelentette ki Londonban Gordon Brown brit miniszterelnök szóvivője egy sajtótájékoztatón. Az ilyen kijelentéseknek sehol sincs helyük, de különösen nincs az ENSZ rasszizmus elleni értekezletén - tette hozzá. A Cseh Köztársaság végleg kivonul a konferenciáról Ahmadinezsád kijelentései miatt - jelentette be prágai közleményében a cseh külügyminisztérium.
Piros bohócorrot és színes, tarka parókát viselő tiltakozók többször közbekiabáltak a konferencia üléstermében az iráni elnök beszéde alatt. "Gyalázat" - kiabálták, és rasszistának nevezték az iráni vezetőt. Nem derül ki a helyszíni jelentésekből, kik voltak ők, és hogyan jutottak be az ülésterembe. Kevéssel később Izrael-barát és zsidó csoportok mintegy száz tagja elállta Ahmadinezsád útját, megakadályozva egy időre, hogy bejusson tervezett sajtóértekezletére.
A genfi értekezlet a dél-afrikai Durbanben 2001-ben rendezett hasonló tanácskozás utókonferenciájának számít, ezért Durban-II-ként is emlegetik. A durbani konferencia élesen elítélte Izraelt a palesztin területek megszállva tartása miatt.