szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai szenátorok egy csoportja azt kérte Barack Obama elnöktől, hogy a kormány ne indítson eljárást a Bush-adminisztráció azon jogászai ellen, akik jóváhagyták a kifogásolt durva vallatási módszereket - jelentette csütörtökön az AHN hírügynökség.

A republikánus John McCain és Lindsey Graham, valamint a független Joe Lieberman - mindegyikük bírálta a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) terrorgyanús személyek elleni vallatási eszközeit - azt írták: a vallatási technikákat megalapozó jogi elemzéseket, bár "mélyen tévesek" volt, nem szabad bűnvádi vizsgálat tárgyává tenni. A mostani kormány jogászai ugyanis jelezték, az Obama-kormány által közzétett feljegyzéseket készítő jogi tanácsadók ellen eljárást kellene indítani.

Elemzők szerint a levél eredménnyel járhat, mivel a hagyományosan a kétpárti együttműködést szorgalmazó szenátorok erőteljesen támogatták a terror elleni háborút, de bírálták annak egyes elemeit, közöttük a "kiterjesztett vallatási technikákat". McCain, Graham és Lieberman figyelmeztette Obamát: ha eljárások kezdődnének, ez negatív hatással lenne arra a nyíltságra, ahogyan bármely kormány tisztviselői tanácsokat adnak.

Nancy Pelosi demokrata párti házelnök eközben egy "igazság bizottság" felállítását javasolta a vallatási módszerek feltárása végett.

Barack Obama a héten azt mondta, aggódik az ügy átpolitizáltsága miatt, és igazságügyi miniszterére hagyja a további lépéseket. Mint mondta, újabb vizsgálatokra lesz szükség annak kiderítése érdekében, hogy mi történt, de kétpárti alapon. Eric Holder igazságügyi miniszter, Leon Panetta CIA-igazgató és Dennis Blair nemzeti hírszerzési igazgató korábban azt közölték, hogy a feljegyzések kapcsán nem lesznek felelősségre vonások. Holder a CBS televíziónak azonban azt állította: "a Bush-időszak kínzási politikájának vizsgálata nem zárult le (...) tovább megyünk, akárhová is vezessenek a bizonyítékok (...) senki nem áll a törvény felett".

A konzervatív The Wall Street Journal csütörtöki szerkesztőségi cikkében arról írt, ezzel megszűnt az esély arra, hogy a kétpárti együttműködés új korszaka kezdődjön. Ha felelősségre vonnák a Bush-kormány jogi tanácsadóit, Obama mérget fecskendezne a politikába, amit ő és az ország is megbánna.

A Politico hírportál szerint Obama jogi és erkölcsi rendet akar teremteni a durva CIA-vallatások terén, de épp az ellenkezőjét éri el: zűrzavart és sérüléseket okoz egy olyan kérdés kapcsán, amely a bal- és jobboldalt is feltüzeli.

Több laphoz hasonlóan a csütörtöki The Washington Post is címlapján foglalkozott a témával, azt írta: Obama számára a feljegyzések közzététele látszott a legtisztább útnak ahhoz, hogy elérje kettős célját. Egyfelől szakítana az előző kormány gyakorlatával, másfelől elkerülné a hosszadalmas pártos vitát a durva vallatási technikák alkalmazásáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Világ

Kínzások felvételeit semmisítette meg a CIA

Legalább két olyan videoszalagot semmisített meg a CIA, amelyen terrorizmussal gyanúsított személyek vallatása látható. Az ügynökség szerint a résztvevő ügynökök személyazonosságát védik, a civil jogi szervezetek szerint a CIA korábban még azt is tagadta, hogy ilyen szalagok léteznének - robbantotta ki a történetet a New York Times.

MTI Világ

A CIA eltüntette a nyomokat a kínzásokról

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) a korábban bevallottnál lényegesen több, 92 olyan videofelvételt semmisített meg, amely terroristagyanús személyek vallatásáról készült - derült ki egy New York-i eljárás során.

MTI Világ

A Bush-kormány tagadja, hogy jóváhagyta volna a kínzásokat

Az amerikai ellenzéki liberális sajtó csütörtökön nagy terjedelemben tudósított arról, hogy a Bush-kormány korábban állítólag titokban jóváhagyta a terroristagyanús foglyokkal szembeni brutális kínzások gyakorlatát. A Fehér Ház azonnal cáfolt.

Bari Máriusz Tech

Tárgyalás közben jól jöhet a kínzás

A napokban tették publikussá a Pentagon egy 1998-as jelentését, amely a nem halálos kínzási módokkal kapcsolatos. A Bioeffects of Selected Non-Lethal Weapons című anyagból kiderül, hogyan lehet hangokat helyezni az emberek fejébe, valamint izomgörcsöket, szédülést és zavarodottságot okozni bárkinek több száz méter távolságról, írja a Physorg.