szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vasárnap délután Budapestre szállították a Bolíviában lelőtt Magyarosi Árpád holttestét – jelentették a Ferihegyi repülőtérről.

Bolíviából a spanyolországi Madridon és a németországi Nürnbergen keresztül Ferihegyre érkezett a menetrend szerinti repülőjárat, amellyel Budapestre szállították az erdélyi Szovátáról származó, román állampolgárságú férfi holttestét. Magyarosi Árpád holttestének szállítását a Magyar Vöröskereszt az általa összegyűjtött adományokból és saját segélykeretéből fedezte.

A bolíviai hatóságok április 16-án jelentették be, hogy felszámoltak egy „terrorista csoportot”, amelynek tagjai szerintük meg akarták ölni Evo Morales elnököt. Kommandósok a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz egyik szállodájában lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó, román állampolgár Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. Az akció során őrizetbe vették a magyar állampolgársággal rendelkező Tóásó Elődöt, valamint a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot.

Eközben egy La Paz-i bíró elrendelte Rózsa-Flores Eduardo feltételezett fegyverszállítóinak házi őrizetét. A két bolíviai állampolgárt, Alcides Mendoza Malavit, és Juan Carlos Gueder Brunót kedden vették őrizetbe Santa Cruz városában, ahol április 16-án kommandósok végeztek az Evo Morales bolíviai elnök elleni merénylet előkészítésével gyanúsított  magyar-horvát-bolíviai állampolgárságú Rózsa-Floresszel  és két társával, az ír Michael Martin Dwyerrel és a magyar-horvát illetőségű Magyarosi Árpáddal. Malavit és  Guedert, a szélsőjobboldali Santa Cruz-i Ifjúsági Unió (UJC) tagjait erős biztosítás mellett, ellenzéki személyiségek és emberi jogvédők szerint „brutális körülmények között” szállították a fővárosba. Ez utóbbiak annak az aggodalmuknak adtak hangot, hogy az állítólagos terrorakció ürügyén Morales le akarja fejezni, vagy legalábbis meg akarja félemlíteni az ellenzéket.

Juan Carlos Gueder Bruno csütörtökön a sajtó előtt is beismerte, hogy fegyvert adott el Rózsa-Floresnek és elmondta, hogy Alcides Mendoza Malavin keresztül tartotta a kapcsolatot Rózsával. Gueder Bruno azt állította, második találkozójukon Rózsa-Flores elárulta, hogy meg akarja ölni Rubén Costast és Ernesto Suárez Sattonit, Santa Cruz és Beni megye prefektusát.  Bruno közölte azt is, hogy részt vett a találkozókon többek között Magyarosi és Dwyer, valamint Hugo Alberto Achá ügyvéd, a Santa Cruz-i Emberi Jogi Alapítvány elnöke. Az utóbbit, csakúgy mint  Alejandro Melgar Pereira Santa Cruz-i ügyvédet a Rózsa-Flores vezette csoport tagjaként nevezte meg Marcelo Sosa, az ügyben vizsgálódó ügyész.

A bíró  indoklása szerint a  két gyanúsított azért kerül börtönből  házi őrizetbe, mert „a jövőben együttműködnek a hatóságokkal”. Rajtuk kívül csak ketten vannak letartóztatásban az állítólagos terrorcselekmény miatt: a magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Előd és a bolíviai-horvát Mario Tadic.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bolíviai ügy: Rózsa-Flores az argentin szélsőjobbal szervezkedett?

A nemzetközi szélsőjobb szivárgott be Bolíviába Rózsa Flores Eudardo vezetésével, aki Magyarországon toborzott, 17 fős zsoldos csoporttal jutott be tavaly szeptember és október között a dél-amerikai országba - jelentette csütörtökön az ABI bolíviai hírügynökség.

MTI Világ

Kepes: félreértette a sajtó a Rózsa-Floresszel készült interjút

Kepes András szerint félreérthetően és nem a lényegre összpontosítva közölte a hazai és a nemzetközi sajtó több orgánuma az Eduardo Rózsa-Floresszel készített, nemrégiben bemutatott interjúját. A beszélgetés lényege a riporter szerint az volt, hogy Rózsa-Flores szülőhelyének, Santa Cruznak a védelme érdekében ment Bolíviába.

Itthon

Miért lett KISZ-titkár Rózsa-Flores? - egy leporolt nyilatkozat

Az alulról jövő demokratikus mozgásnak titulált formulák zömmel felülről irányítottak – nyilatkozta a nemrég Bolíviában lelőtt Eduardo Rózsa-Flores a Munkásőr című lapnak 1989-ben, amikor arról faggatták, miért vállalta el a KISZ-titkárságot. Az egykori KISZ-esekkel jó kapcsolatban álló „forradalmár” azt sejtette, irányított szerepe volt.

hvg.hu Világ

Pénzre volt szüksége Rózsa-Floresnek

Bolíviai utazása előtt banki kölcsönt vett fel és jelzáloggal terhelte szurdokpüspöki házát Eduardo Rózsa-Flores – tudta meg a hvg.hu. A másik lelőtt férfi, Magyarosi Árpád is kölcsönt kért.

MTI Világ

Rózsa-Flores lelövése: konzuli, nem államközi ügy

Magyarország szerint a Bolíviában lelőtt és börtönbe került magyarok ügye továbbra is konzuli és nem államközi kérdés - hangsúlyozta a külügyi szóvivő. Szelestey Lajos ezt arra reagálva mondta, hogy a bolíviai elnök szerint Magyarország is terrorizmussal gyanúsított személyeket védelmez.