szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Madeleine Albright szerint a szélsőségek előretörése nagyobb veszély Kelet-Közép-Európa országai számára, mint a válság gazdasági hatása - mondta Kóka János, miután pénteken Washingtonban megbeszéléseket folytatott a volt amerikai külügyminiszterrel.

Az SZDSZ frakcióvezetője elmondta: egyetértettek abban, hogy a szélsőjobb térnyerése többet árthat Magyarország nemzetközi tekintélyének, mint a világgazdasági válság. Megállapították, hogy a populista nacionalizmus évekre marginalizálhatja Magyarországot, és a belpolitikai károkon kívül nehezen és hosszan gyógyuló nemzetközi politikai sebeket okozhat az országnak.
   
Albright asszony kifejtette: aggodalommal szemléli azt, ahogy Magyarország, Csehország és a térség más országai ezekben a hónapokban feleslegesen játsszák el két évtized alatt felhalmozott nemzetközi tekintélyüket. Magyarország kapcsán a szélsőjobb utcai masírozásáról és politikai előretöréséről a sajtóban szereplő hírekre utalt, Csehországot illetően pedig arra, hogy képes volt romba dönteni EU-elnökségi pozícióját a belpolitikai viszálykodás miatt.
   
A volt külügyminiszter a demokrata párt háttérintézménye, a National Democratic Institute (NDI) elnökeként támogatást és együttműködést ígért abban, hogy nagyobb hangsúlyt fognak fektetni a demokrácia ügyében Magyarországra és Kelet-Közép-Európára.
   
Azon kérdés kapcsán, hogy Albright asszony mit javasolt a szélsőjobb előretörése ügyében, Kóka János elmondta: az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában a demokratikus intézményrendszer részei azok a szellemi műhelyek és nem kormányzati intézmények, amelyek segíthetnek a társadalmi feszültségek, a gazdasági válság és a szélsőjobb előretörése közötti összefüggések jobb megértésében.
   
"Itt csak a szellem ereje, a demokrácia erősítése és az ezzel kapcsolatos nemzetközi tapasztalatok elemzése vihet előre" - hangsúlyozta. Azt mondta: ahogy annak idején a demokráciát képes volt az Egyesült Államok exportálni, Kelet-Közép-Európa pedig importálni, most arra van szükség, hogy a térség, s benne Magyarország azokat a gyakorlatokat és intézményeket is átvegye, amelyek képesek segíteni abban, hogy a demokratikus erők meggátolhassák a szélsőjobb és a populista nacionalizmus előretörését.
   
Kóka János meghívta Magyarországra a volt külügyminisztert egy konzultációra, a kelet-közép-európai demokrácia állapotáról és a szélsőségek térnyeréséről való közös gondolkodásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!