szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A brit európai parlamenti választások a hétfő hajnali, nem végleges eredmények alapján a kormányzó Munkáspárt történelmi vereségét hozták, és bejuttatták a brit szélsőjobb legnagyobb erejét, a Brit Nemzeti Pártot az uniós törvényhozásba.

Nagy-Britanniában már csütörtökön megtartották az EP-választásokat, de a voksokat csak vasárnap késő este kezdték összeszámlálni, és még hétfő hajnalban is - órákkal a többi EU-ország végeredményének közlése után - csak részeredményeket lehetett tudni.

A BBC azonban az általa alkalmazott választási számítási modell alapján előzetes becslést adott a várható végeredményről, amely szerint az 1997 óta hatalmon lévő Munkáspárt a harmadik helyre csúszott vissza, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) mögé, amelynek egyetlen fő politikai programpontja Nagy-Britannia kivezetése az EU-ból. Az előrejelzés szerint a brit EP-választást a Konzervatív Párt nyerte 27 százalékkal, utána a UKIP következik 17 százalékkal, majd a Munkáspárt 16 százalékkal.

A választások előtt számos elemző jósolta, hogy ha a Labour szavazataránya a 20 százalékos lélektani határ alá süllyed, az megpecsételheti az egyébként is súlyosan megingott helyzetű Gordon Brown kormányfő politikai sorsát. Különösen kirívó a Labour walesi eredménye: a párt itt második lett a toryk mögött, 20 százalékos eredménnyel, ami 12 százalékpontos zuhanás. A Munkáspárt 1922 óta most először nem végzett az első helyen valamely népképviseleti választáson a walesi tartományban.

Bekerült viszont az Európai Parlamentbe a brit szélsőjobboldal vezető ereje, a Brit Nemzeti Párt. A BNP jelöltje az észak-angliai Yorkshire és Humber térségben jutott az EP-képviselői helyhez a hétfő hajnalig beérkezett részeredmények szerint. A pártot a brit baloldal és a konzervatívok egyaránt fajgyűlölő politikával vádolják. Elnöke, Nick Griffin többször megfordult Budapesten is, legutóbb a Jobbik tavaly október 23-ai gyűlésén. Griffint három éve bíróság elé idézték faji erőszakra uszítás gyanújával - ezért a bűncselekményért Nagy-Britanniában hét év szabadságvesztés róható ki -, az eljáró leedsi koronabíróság esküdtszéke azonban felmentette a vádak alól.

A pártelnök hétfő hajnalban a BBC-nek azt mondta: a BNP kizárólag az illegális bevándorlókat és a csalárd indokokkal menedékjogért folyamodókat akarja eltávolítani Nagy-Britanniából, őket is csak törvényes eszközökkel. Griffin az ország súlyos problémájának nevezte "a radikális, agresszív iszlám" terjedését a fiatal muszlim lakosság körében, és közölte: a párt választói szerint a BNP "az egyetlen, amelyik beszélni is mer erről".

A Brit Nemzeti Párt vezetője szerint Nagy-Britanniát "kierőszakolt módon többfajú társadalommá tették" az egymást követő munkáspárti és konzervatív kormányok, amelyek hatalmas összegeket költöttek az adófizetők pénzéből arra, hogy "nem fehéreket tuszkoljanak a sorok elejére". Valakinek ki kell állnia "a többségi bennszülött népesség" érdekeiért is - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!