szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hetven egyetemi tanárt vettek őrizetbe Iránban a kormányellenes tüntetések során - írta csütörtökön Mir Hoszein Muszavi ellenzéki elnökjelölt honlapja.

A weboldal szerint Muszavi szerdán találkozott a professzorokkal, akik valamennyien az iráni rendszer liberalizálását szorgalmazzák. Ezt követően vették őket őrizetbe.

Amennyiben a hír megerősítést nyer, annak jele lehet, hogy az iráni hatóságok egyre inkább célpontnak tekintik az ország elit értelmiségét.

Később Muszavi közleményt tett közzé honlapján, amelyben leszögezte: a népnek alkotmányos joga van tiltakozni az elnökválasztás eredménye ellen. Egyúttal élesen bírálta az ellenzéki sajtó, köztük az ő lapja, a Kalameh-jwe Szabz bezárását és újságírók letartóztatását. Figyelmeztetett arra is, hogy ha folytatódnak a hazai sajtó letörését célzó törvénytelen lépések, az iráni társadalom arra kényszerül, hogy a külföldi médiából szerezze értesüléseit.

Muszavi kommünikéjében kijelentette: eltökélt szándéka folytatni a harcot a csalással eldöntött elnökválasztás ellen. "Kész vagyok bebizonyítani, hogy ugyanazok a felelősei a csalásnak, mint a vérontásnak" - írta az elnökjelölt, egyben a békés tüntetések folytatását szorgalmazta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Obama ítélete és bűnbánó iráni tüntetők

Az iráni televízió kedden olyan személyeket mutatott be, akik az adásban azt vallották, hogy a nyugati propaganda megtévesztő hatására vettek részt az elmúlt napok tiltakozó megmozdulásaiban. Barack Obama amerikai elnök "erőteljesen elítélte" az iráni kormánynak a tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépését.

MTI Világ

Rafszandzsani még hallgat az iráni belpolitikai harcban

Iránt szokás Nyugaton a mollák (síita papok) államaként emlegetni, hiszen 1979 óta a perzsák országa hivatalosan is az Iráni Iszlám Köztársaság nevet viseli, amelyben államvallás az iszlám síita ága. A mollák az élet szinte minden területén jelen vannak, sőt meghatározó szerepet töltenek be. Irán legfőbb vallási és politikai vezetője egy ajatollah (síita főpap), akinek hatalma nagyobb, mint az államfőé.

MTI Világ

Irán válaszút előtt: totális diktatúra vagy reformok?

Irán válaszút előtt áll: vagy totalitárius diktatúra következik, vagy felülkerekednek a Mir Hoszein Muszavi körül tömörülő mérsékelt reformpárti erők. Átmeneti jelleggel elképzelhető az elnyomás fokozódása is, amely elfojtja az utcai tiltakozásokat - vélekednek az aktuális iráni helyzetet ismerő források. Szerintük az utcákon zajló tüntetések mellett "a színfalak mögött" is folyik a hatalmi harc.

MTI Világ

A Külügyminisztériumba kérették az iráni nagykövetet

A Külügyminisztériumba kérette szerdán Iklódy Gábor külügyi szakállamtitkár, politikai igazgató az Iráni Iszlám Köztársaság budapesti nagykövetét, Ali Reza Irvast; a megbeszélésen az iráni választások után kialakult helyzetről volt szó - közölte a tárca szóvivője.