szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai és lengyel katonák súlyos károkat okoztak az ókori Babilon romjaiban és az ott lévő értékekben, többek között az Istár-kapu sárkányai is sérültek – közölte az UNESCO.

A nemzetközi kutatók által az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) számára készített jelentésből kiderül: 2003 és 2004 között az amerikai és lengyel megszálló csapatok olyan halmokat is elhordtak, amelyek alatt még Perzsia korabeli város ki nem ásott részei voltak.

"A katonák vélhetően a kincsek után kutatva zúzták össze a köveket" - mondta John Curtis, a British Museum konzervátora. A nehéz katonai járművek súlyos károkat okoztak többek közt az Istár-kapun át vezető 2600 éves felvonulási út díszítésén is.

A legendás Nabukodonozor király rezidenciáját 2003 áprilisa és 2004 decembere között a szövetséges csapatok támaszpontja vette körül, amelyet eredetileg a rablók és a vandálok elleni védelem jegyében emeltek. A tábort végül mégis lebontották. "A katonák vélhetően nem vették észre, hogy régészeti területen mozognak, és egyszerűen szétrombolták az egészet" - mondta a német archeológiai intézet szakértője. A kilenc négyzetkilométeren elterülő romok nagy részét még nem ásták ki, így valószínűleg a tájat rondító szeméthalomnak gondolták - tette hozzá Margarete van Ess.

A kutatók bíznak abban, hogy erős nemzetközi összefogással Babilon romjai még megmenthetők. "Azt akarjuk, hogy amilyen gyorsan csak lehet, nyilvánítsák a világörökség részévé" - mondta az UNESCO egyik szakértője.

Az azonban továbbra is bizonytalan, hogy ki állná az ehhez szükséges pénzt, és hogy a nemzetközi kutatók mikor térhetnek vissza Babilonba. Biztonsági okokból ugyanis jelenleg egy külföldi sem dolgozhat a területen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Monitor

UNESCO kontra Prága

Milyen magasak lehetnek, s a száztornyú Prága mely részén épülhetnek felhőkarcolók anélkül, hogy a Moldva-parti...

MTI Világ

UNESCO: a kultúra nem áru

A kulturális sokszínűség megőrzését célzó egyezményt nagy többséggel – Egyesült Államok és Izrael tiltakozása ellenére – fogadta el az UNESCO 33. közgyűlésén Párizsban.

Kult

UNESCO-ösztöndíj: barátok közt?

Uniós tagságunkkal a magyar diákoknak is egyszerűbb lehet külföldi egyetemeken tanulni, ám a tanulmányok finanszírozása egyáltalán nem könnyű; felértékelődött hát minden egyes megszerezhető euró. A Magyar UNESCO Bizottság posztgraduális ösztöndíj-pályázatára viszont a mutyizás árnyéka vetül.

MTI Kult

Az UNESCO nem kér a "modern világ hét csodájából"

A kínai Nagy Fal, a jordániai Petra romváros, a brazíliai Megváltó Krisztus szobra, a perui Machu Picchu, a mexikói Chichén Itzá, a római Colosseum és az indiai Tádzs Mahal lett a modern világ hét csodája - jelentették be szombat este a lisszaboni Luz stadionban tartott ünnepségen. Az UNESCO elhatárolódott a kezdeményezéstől.

Világ

Az újságírók védelmében emelte fel szavát az UNESCO

Az újságírók biztonsága áll az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) legújabb felhívásának középpontjában, melyet egy nappal a sajtószabadság csütörtöki világnapja előtt tettek közzé.