szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Velence idén is tele van turistákkal, de a legtöbbjük olaszul beszél. Augusztusban, amely a nyári nyaralások, utazások csúcsidőszaka, az öreg kontinens népszerű üdülőhelyeit inkább a honi turisták lepik el.

Az európaiak a válság miatt egyre inkább saját hazájukban nyaralnak, és ez gondot okoz a nemzetközi utazásoktól függő iparágaknak, mint például a légi közlekedésnek. És a probléma csak mélyülhet, ha valóban kitör a rettegett új influenzajárvány.

Franciaországban, amely a világ első számú turistacélpontja, júniusban 4 százalékkal csökkent a külföldi látogatók száma, és a szakemberek arra számítanak, hogy a visszaesés akár a 30 százalékot is elérheti a júliusi és augusztusi eredmények összesítésekor. Az országban a turizmus adja a GDP 6 százalékát, és az iparág számára az egyetlen reményt a belföldi turizmus jelenti az idegenforgalmi hivatal illetékese szerint.

A nyaralni vágyók most otthonukhoz közelebbi célpontokat választanak, illetve lejjebb adják igényeiket, négycsillagos helyett háromcsillagos hotelben szállnak meg, és olcsóbb repülőjegyet váltanak. A svédek, az osztrákok és az olaszok otthonukhoz közeli helyeken nyaralnak.

Az olasz szállodatulajdonosok arról számoltak be, hogy már januárban a munkahelyek 20 százaléka szűnt meg az idegenforgalmi ágazatban. Görögországban az előrejelzések szerint 19 ezer idegenforgalomhoz kötődő munkahely szűnik meg idén.

Az ágazat nem kéri a kormányokat olyan beavatkozásra, mint ahogy teszik az autógyártók, bankok, iparvállalatok esetében. Az idegenforgalmi ágazat azt mondja, sok módja van annak, hogy a kormányok segítsenek bennünket okos intézkedésekkel; az adókat inkább csökkenteni kellene, mint növelni, és az emberek ösztönözni, semmint elbátortalanítani - mondta el Geoffrey Lipman, a Turisztikai Világszervezet (UNWTO) főtitkárának helyettese.

Lipman szerint egyedül a légi közlekedésnek lehet szüksége segítségre, mert nagy veszteségeket szenved el, és úgy tartja szinten az utaslétszámot, hogy olcsóbb repülőjegyeket kínál. Spanyolországban, ahol a GDP 11 százaléka az idegenforgalomból származik, a kormány mentőcsomagot hagyott jóvá az ágazatnak a válság alatti  megsegítésére.

Szicília elszívta a napimádó nyaralókat a spanyoloktól, és a kis Montenegró is sok turistát nyert az otthonukhoz közelebb nyaralni kívánókkal: 4 százalékkal több a látogatójuk. Drámai viszont a helyzet Horvátországban, ahol az idegenforgalomból rendszerint a GDP 15 százaléka származik, erre az évre csak 4 százalékot jósolnak.

Az idegenforgalomban a legnagyobb hiányt a britek utazási kedvének csökkenése okozza: az év első felében 20 százalékkal csökkent a brit turisták száma Svájcban, Spanyolországban 16 százalékos a visszaesés.

Az idegenforgalmi szakemberek mindenesetre optimisták, úgy gondolják, ez az ágazat tér majd először magához a válságból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kimagasló volt a turizmus júniusban Horvátországban

Horvátországban 3,35 turista 12,7 millió vendégéjszakát töltött el az első félévben, csak júniusban a vendégek száma meghaladta az 1,4 milliót, a vendégéjszakáké pedig a 7 milliót –közölte a statisztikai hivatal szerdán.

Világ

A diszkontáruházaktól tanul a turizmus?

Mindjobban hasonlít a diszkontáruházak üzleti modelljére az idegenforgalmi piac. Az útra kelők egyre gyakrabban annak alapján választanak, hogy éppen melyik utat kínálják olcsón a légitársaságok vagy a turistairodák.

MTI Karrier

Mi lesz a turizmusban dolgozókkal?

Az idei év első negyedében több mint 13 ezer dolgozót bocsátottak el a szálláshely- szolgáltatás-vendéglátás területén, a turizmusból élő munkaadók azonban további leépítésekre kényszerülhetnek, mivel a válság miatt kevesebb a turista, ráadásul a kormány adójavaslatának több eleme is inkább nehézséget jelent számukra. Az Országgyűlés elfogadta azt a javaslatot, amely szerint az étkezési utalványok, az üdülési csekk után 25 százalékos adót kell fizetni, de a kormány emelné a szervízdíj kedvezményes adótételeit is, illetve törölné a falusi turizmus részleges adómentességét is.