szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyetlen forrásból származó hírszerzési értesülés alapján rendelte el egy német tiszt az afganisztáni Kunduz tartományban civilek halálát követelő múlt heti NATO-légicsapást, amivel megsérthette a szövetségnek éppen a polgári áldozatok számának csökkentése érdekében felállított szabályait – írta vasárnap a The Washington Post.

A tekintélyes amerikai napilap értesülése szerint NATO-szakértőknek az ügyben folytatott vizsgálata 125-re becsülte a légitámadás halálos áldozatainak a számát, akik közül legalább két tucat civil volt. Kunduz tartomány kormányzója, Mohammad Omar viszont azt állítja, hogy a támadás 54 emberéletet követelt, köztük hat polgári személyét.

Az újság hozzátette, hogy a légicsapást elrendelő tiszt először egy F-15E típusú amerikai vadászgép által készített filmfelvételeket tekintett meg a műveleti központban. A képeken számos pont látszott egy üzemanyag-szállító teherautó körül. A pontok embereket jelentettek, a felvételeken azonban nem volt tisztán kivehető, hogy fegyveresekről volt-e szó. A tiszt ekkor egy afgán informátorától telefonon úgy értesült, hogy a képeken látható valamennyi ember felkelő, mire elrendelte a két elrabolt tartálykocsi elleni légicsapást – fűzte hozzá a lap.

A The Washington Post hangsúlyozta, hogy az ilyen döntések egyetlen információforráson alapuló meghozatala az Afganisztánba vezényelt amerikai és NATO-erők új parancsnoka, Stanley McChrystal által felállított szabályokba ütközhet. A regulák célja a polgári áldozatok számának a csökkentése, ezért kikötik például azt, hogy egyetlen hírszerzési értesülés alapján a NATO nem nyilváníthat célponttá lakóépületeket. McChrystal tábornok szombaton „mindenre kiterjedő vizsgálatot” ígért az ügyben.

Eközben Németországban a Bundestag rendkívüli ülését kezdeményezték vasárnap a német ellenzéki pártok a múlt heti afganisztáni NATO-csapás nyomán. A Zöldek arra szólították fel Angela Merkel kancellárt, hogy haladéktalanul kormánynyilatkozatban adjon magyarázatot a Kunduz tartományban múlt pénteken a Bundeswehr helyi kontingensének utasítására végrehajtott NATO- légicsapásra, amely a gyanú szerint több polgári áldozatot is követelt. A Baloldal pártja „teljes dezinformálással”  vádolta a kormányt és úgy értékelte: polgári személyek meggyilkolása, illetve megsebesítése a Bundeswehr afganisztáni bevetésének drámai kiéleződését jelenti. A parlamentnek ezért sürgősen foglalkoznia kell az üggyel – szögezte le a párt.

Franz Josef Jung védelmi miniszter ezzel egy időben ismét igyekezett cáfolni azokat az értesüléseket, amelyek szerint a tálibok, illetve az általuk elrabolt üzemanyag-szállító járművek elleni támadás civil áldozatokat is követelt volna. Jung cáfolta azokat az amerikai sajtójelentéseket is, amelyek szerint a csapásnak több mint 120 áldozata volt.  Azt állította, hogy a támadás következtében 57 tálib vesztette életét és az áldozatok között nincs polgári személy. A NATO vezette nemzetközi biztonsági erő, az ISAF amerikai parancsnoka és több NATO-vezető azonban ellentmondott a német miniszter állításainak.

A német ellenzéki pártok kezdeményezése megerősíti, hogy a három héttel a parlamenti választások előtt Afganisztán egy csapásra „forró” kampánytémává vált, ami nem kedvez a Merkel vezette konzervatívoknak. A kancellár és pártja, a kereszténydemokrata CDU ugyanis az afganisztáni szerepvállalás fő szószólója.

A CDU jelenlegi nagykoalíciós partnere, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) – ugyanakkor választások előtti fő riválisa – óvatosan igyekszik elhatárolódni az Afganisztánnal kapcsolatos, mindeddig általa is határozottan képviselt kötelezettségvállalásoktól. Steinmeier külügyminiszter, az SPD kancellárjelöltje a kunduzi támadással kapcsolatban óvott ugyan az elhamarkodott következtetések levonásától, de ismét felvetette, hogy egyfajta menetrendet kellene kidolgozni a német kontingens kivonására.

Még határozottabban fogalmazott egy interjúban Gerhard Schröder korábbi szociáldemokrata kancellár, aki azt hangoztatta, hogy a  Bundeswehr afganisztáni bevetését öt éven belül be kell fejezni. Schröder visszavonult ugyan a nagypolitikától, ennek ellenére mind aktívabban vesz részt a szociáldemokraták kampányában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!