szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Úgy döntöttek az Európai Parlament frakcióinak vezetői csütörtökön Brüsszelben, hogy az uniós képviselőtestület jövő heti plenáris ülésén megtartják a szavazást José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök újabb ötéves megbízatásáról, amire a tagországok kormányait képviselő tanács tett egyhangú javaslatot.

Bár még nem minden frakció tagjai alakították ki végső álláspontjukat szavazatukról, nem kétséges, hogy a szerdai strasbourgi voksoláson Barroso megszerzi az újraválasztásához szükséges egyszerű többséget.

Nyitott kérdés azonban, hogy mekkora lesz a tényleges támogatás: amennyiben a többség nem bizonyul kellően meggyőzőnek, nem kizárt, hogy az uniós reformszerződés végleges jóváhagyása után újabb szavazásra kerül majd sor. Maga Barroso és néhány nagy EU-tagország kormánya is utalt arra, hogy az új bizottság munkájához az adna igazi lendületet, ha a parlament széles körű bizalomról tenne tanúbizonyságot.

A portugál politikus a hét első felét azzal töltötte, hogy az unió választott képviselőtestületének frakcióival konzultált. Megbeszélései nyomán világossá vált, hogy a kereszténydemokraták és konzervatívok bizalmát maradéktalanul élvezi, a zöldek és a szociáldemokraták jelentős többsége viszont nem támogatja, míg a liberális frakcióban nagyjából egyenlő az arány. Sok képviselő azonban csak a szavazást megelőző, jövő heti plenáris beszéde után dönt arról, melyik gombot nyomja majd meg.

A bizottsági elnök megválasztása több hónapos bizonytalanságnak vet majd véget, és azt is jelenti, hogy az unió elkezdheti tervezni azt a sűrű jogalkotási munkát, amely az új "EU-kormány" munkába állásával, valamint a lisszaboni szerződés néven is ismert reformcsomag ratifikációjával vár a szervezetre.

A ratifikációhoz még hiányzik ugyan az ír lakosság jóváhagyása, valamint a cseh és a lengyel államfő aláírása, de Brüsszelben ezek megszületésének tekintetében jelenleg az óvatos optimizmus uralkodik.

Jerzy Buzek európai parlamenti elnök megfogalmazása szerint a csütörtöki döntés világos üzenet az unió lakossága felé is, mert mutatja, hogy a központi intézmények a gazdasági válság teremtette nehéz időszakban nem engedik meg, hogy politikai űr maradjon a szervezet működésében.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemények

Stop Barroso!

Lassan meg kell békülnünk a ténnyel, hogy Magyarország úgy tagja öt éve az Uniónak, mintha sosem lépett volna be. Nem beszélünk uniós ügyekről, nincsenek egymásnak feszülő álláspontok, szimpla elfogadó ország vagyunk, jön, ami jön Brüsszelből, csak jobb lehet, mint ami itthon van. Így vagyunk jelenleg a José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök valószínűnek tűnő újraválasztása körüli vitákkal is.

MTI Világ

Támogatják Barrosót az uniós országok vezetői

Egyhangú támogatásukról biztosították az uniós országok vezetői José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság eddigi elnökének törekvését, hogy újabb öt évig ő irányíthassa az EU legfőbb végrehajtó testületét - közölte a csütörtökön kezdődött brüsszeli EU-csúcstalálkozó első ülésnapja után, éjszaka tartott sajtótájékoztatón Jan Fischer cseh miniszterelnök.

MTI Világ

Támogatják Barroso újraválasztását

Támogatja José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök újabb ötéves megbízatását az Európai Parlament legnagyobb képviselőcsoportja, a kereszténydemokrata-konzervatív pártokat tömörítő Európai Néppárt.

MTI Gazdaság

Összehangolt nemzetközi válságlépéseket akar Barroso a G8-tól

Összehangolt válaszlépéseket sürget José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a világ legfejlettebb iparú nyolc államának (G8) vezetőitől, a gazdasági és pénzügyi válsággal, a kereskedelemmel, az éghajlatváltozással és az energiaellátással, a fejlesztéssel és az afrikai helyzettel, valamint az élelmiszer-ellátás biztonságával kapcsolatos közös gondok megoldása érdekében.