Minden idők legnagyobb brit kokainfogása

Eddigi legnagyobb kokainfogásáról számolt be a brit királyi haditengerészet, amelynek egyik fregattja csaknem negyedmilliárd font értékű kemény drogot foglalt le Dél-Amerika partjainál.

  • MTI MTI
Minden idők legnagyobb brit kokainfogása

Az Iron Duke nevű hadihajó, amely rendszeresen járőrözik a karibi térségben, egy gyanús halászhajót tartóztatott fel. A gyanú alaposnak bizonyult: a fedélzet alatti, betonnal fedett titkos raktérből 5,5 tonna kokain került elő. A haditengerészek összesen 212, egyenként 26 kilós bálát emeltek ki a 42 méteres halászhajó mélyéről; ennyi kokain utcai értéke Nagy-Britanniában 240 millió font - 75 milliárd forint - lenne.

Értékben és mennyiségben is ez a legnagyobb kokainszállítmány, amely valaha is fennakadt a brit haditengerészet hálóján. A kábítószert szállító hajót a fregatt elsüllyesztette; nem azonosított nemzetiségű személyzetét őrizetbe vették.

Az Iron Duke fedélzetén tavaly nyáron Vilmos herceg, a brit trón várományosa is részese volt egy sikeres kábítószerfogásnak. Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő idősebbik fia, II. Erzsébet királynő unokája - aki a második a brit trónutódlási sorban - kadétként épp a fregatt állományában szolgált, amikor a legénység tavaly júliusban egy 15 méteres sporthajón 45 bálányi, összesen 900 kilogramm kokaint talált. Az a fogás 40 millió fontot (több mint 12 milliárd forintot) ért. Az Iron Duke folyamatosan a karibi térségben járőrözik kábítószercsempészekre vadászva, és legénysége rendszeresen kutat át gyanús hajókat.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.