szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Rózsa Flores Eduardo állítólagos terroristacsoportjának ügyét vizsgáló bolíviai ügyész szerint nem vehető figyelembe bizonyítékként az a videofelvétel, amely csütörtökön került be a helyi médiába, és csak fokozta a zavart a történtek körül.

Marcelo Sosa ügyész kijelentette, hogy a felvételt - illetve szerinte felvételeket - "nem terjesztették be hivatalosan a belügyminisztériumban, ami elengedhetetlen előfeltétele annak, hogy kiértékeljék és megállapítsák a hitelességüket. A médiában történt terjesztésük korlátozza bizonyíték minőségüket is" - tette hozzá.
  
"Az ügyészek a politikai, választási és sajtóvita ellenére folytatják munkájukat, mert az a feladatuk, hogy feltárják a történelmi igazságot" - mondta Sosa. Az ügyész figyelmeztette az ellenzéki képviselőket, hogy "ne vegyék át az ügyészek szerepét, mert ezzel túllépik a hatáskörüket".
  
Ellenzéki parlamenti képviselők az új felvételek alapján azzal a váddal álltak elő, hogy a kormány ügynökei utólag rejtettek el dolgokat az állítólagos terrorista csoport véres felszámolásának a helyszínén. Jorge Quiroga volt bolíviai elnök kijelentette: "a videók azt bizonyítják, hogy utólag helyeztek el bizonyítékokat, hogy ezzel igazoljanak egy állítólagos lövöldözést, miközben az ami történt, világosan kivégzés volt".
  
Az El Deber című lap szerint a kormány - Álvaro García Linera alelnök és Alfredo Rada miniszter - beismerte, hogy a Rózsa Flores Euardo, Magyarosi Árpád és Michael Dwyer halála után pár perccel készített felvételek valódiak, és hogy az állambiztonsági szervezetek beszivárogtak a csoportba már április 16. - vagyis a kommandósakció - előtt. 
  
Rada azt mondta: "a képek megerősítik, hogy a hírszerzésnek már korábban információja volt a terrorista csoportról. Ez nem lephet meg senkit, a dolgokra nem vaktában bukkannak rá". Sosa ügyész Rada kijelentése dacára közölte, hogy a felvételek nem tekinthetők bizonyítéknak.
  
Bernardo Montenegro ellenzéki képviselő szerint a videó világosan megmutatja, hogy "a kormány intézményes kapcsolatban állt a terrorista csoporttal; nem egy, hanem több rendőr is a csoport tagja volt". Luis Vásquez szenátor szerint a hatóságok az eljárási szabályokkal ellentétesen tevékenykedtek, ezért a bizonyítékok érvénytelenek. Mindkét honatya kérte Sosa ügyész leváltását, de ezt a kormány kizárta - írta az El Deber pénteken.
  
Az állítólagos terroristacsoport erőszakos felszámolásakor a belbiztonsági kommandósok agyonlőtték a bolívia-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és Michael Dwyer ír állampolgárt a Santa Cruz-i Las Americas szállodában. A magyar Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tadicot letartóztatták. A kormány terrorizmussal, és szakadár fegyveres erő szervezésével vádolja őket, és az állítólag őket felfogadó bolíviai üzleti-politikai csoportosulást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!