A Google múlt héten jelentette be, hogy kivonul a kínai piacról, ha a távol-keleti országban nem enyhítik az internet hivatalos cenzúráját. A keresőóriás korábban arról számolt be, hogy olyan kifinomult, Kínából eredő internetes támadások érték, amelyek az online közösség tagjai szerint a kínai kormány által támogatott hackerek követtek el.
© AFP |
A Clinton-beszédet megelőzően egy magas rangú kínai kormányhivatalnok arról beszélt, hogy nem lenne szabad eltúlozni a Google és Peking között folyó vitát és nem szabad azt összefüggésbe hozni a kétoldalú kapcsolatokkal. He Yafei külügyminiszter-helyettes szerint a kínai-amerikai kapcsolatok Barack Obama hivatalba lépése óta eltelt egy évben „alapvetően stabil” volt.
A kínai viszonyokat ismerő szakértők szerint a hivatalnok szavaiból az derül ki, hogy Kína inkább kereskedelmi problémaként, nem pedig politikai kérdésként kezeli a vitát. A pekingi Renmin Egyetem egyik professzora szerint az ügy esetleges jövőbeli eszkalálódása már Kína megítélését is érintené.
A Guardian emlékeztetett arra, hogy a Google két napja már elhalasztotta két, Android platformon működő telefonjának kínai bevezetését. A modellt a Samsunggal és a Motorolával közösen fejlesztették ki, és az eredeti tervek szerint ma mutatták volna be a kínai nagyközönségnek. A 700 millió felhasználóval rendelkező kínai mobilpiac a legnagyobb a világon.