szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai legfelsőbb bíróság csütörtökön közleményben adta hírül, hogy helybenhagyta Liu Hsziao-po ismert másként gondolkodó 11 év szabadságvesztésről szóló ítéletét. Liu nevével fémjelzik a 2008-ban megfogalmazott Charta '08 kiáltványt, amelynek aláírói egyebek mellett közvetlen választásokat és gyülekezési szabadságot követeltek.

A legfelsőbb bíróság elutasította Liu fellebbezését, és jóváhagyta az első fokon hozott ítéletet, miután bűnösnek találta államellenes felforgatás vádjában. A közlemény szerint a legfőbb bírói testület végső ítéletét azt követően hozta meg, hogy  átvizsgálták a peranyagot, kérdéseket intéztek Liuhoz, meghallgatták védőügyvédeit, és lefolytattak egy újabb tárgyalást.

Az ítélet kihirdetésénél jelen volt Liu családja és néhány civil személy - írja a Hszinhua hírügynökség, amely az ítélet kommentálására kérte Kao Ming-hszüant, a nemzetközi büntetőjogi szövetség kínai szervezetének elnökét. "Liu ítélete jogi alapokon és tények bizonyításán nyugszik" - jelentette ki a kínai szakértő, aki szerint, noha a szólásszabadság rendkívül fontos - és az alkotmányban védett - joga a kínai állampolgároknak, annak gyakorlása nem történhet bizonyos korlátozások nélkül.

A kínai alkotmány szerint a szólásszabadság gyakorlásával nem sérthető meg az államérdek, a társadalom, a közösség érdeke, illetve nem sérthetik meg más állampolgárok szabadságjogait - húzta alá Kao. A jogászprofesszor szerint a kínai alkotmány szinkronban van az ENSZ polgári és politikai jogokról szóló nemzetközi egyezményének szellemével, amely megállapítja, hogy a szólás szabadsága korlátozható mások jó hírnévhez való jogainak tisztelete, valamint a nemzetbiztonság és a rend védelme okán.

"A világ országainak többsége, köztük Németország, Svédország, Olaszország és Szingapúr törvényeikben nem engedik mások megsértését, rágalmazását, tiltják az etnikai jellegű uszítást, megkülönböztetést és az állam megdöntésére irányuló kísérletet" - hangoztatta Kao. A szakember véleménye szerint Liu jó néhány olyan cikket közölt, amellyel "áthágta a szólásszabadság határait". Mint mondta, Liu államellenes rémhíreket, rágalmakat terjesztett, embereket toborzott, és arra vette rá őket, hogy csatlakozzanak olyan cselekményekhez, amelyek célja a fennálló kormány megdöntése. Kao szerint Liu magatartása veszélyt jelentett az ország számára.

A legfelsőbb bírósági végzés kihirdetését követően Jon Huntsman, az Egyesült Államok pekingi nagykövete közleményben fejezte ki csalódottságát, és Liu azonnali szabadon bocsátása mellett állt ki. Az Európai Unió pekingi missziója közleményében az ítéletet teljes mértékben összeegyeztethetetlennek tartotta Liu jogával a szólásszabadsághoz. Ma Csao-hszü kínai külügyi szóvivő csütörtökön Pekingben kijelentette, hogy "Kína nem enged beleszólást belső bírósági ügyeibe".

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Halálra ítélték a kínai megapolisz "keresztapáját"

Halálra ítéltek egy kínai "keresztapát" csütörtökön egy társával együtt a dél-kínai Csungking nagyvárosban, ahol a hatóságok tavaly a bűnözés elleni tisztogató akciót kezdtek - olvasható az önkormányzathoz kötődő Hualongnet honlapon.