szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kilencvenéves korában elhunyt Walter Fredrick Morrison, a világ egyik legnépszerűbb játékának, a frizbinek a feltalálója.

Az idős férfi Utah állambeli otthonában, Monroe-ban hunyt el még kedden, halálhírét azonban csak most közölte ügyvédje. "Ez az egyszerű kis játék minden kontinens minden országába eljutott, legalább annyi háznál van frizbi, mint ahány más eszközt valaha feltaláltak" - mondta Kay McIff. "Hogy is válhatott valakiből felnőtt, ha nem tanulta meg a frizbi eldobását?" - vetette fel a játék népszerűségére utalva.

Walter Fredrick Morrison rákban szenvedett, de magas kora miatt sem volt már jó egészségi állapotban - számolt be a feltaláló fia, Walt. "Rendes fickó volt, sokat segített másokon. Vállalkozó volt, mindig kereste a cselekvés lehetőségét" - tette hozzá. Morrison 1957-ben adta el Pluto Platter nevű játékának gyártási jogait, a repülő műanyag lemezkét később frizbi néven ismerte meg a világ. Az egyszerű kis játékból több mint 200 millió darabot adtak el. 

Phil Kennedy történész, az eszköz lelkes rajongója szerint Morrison és menyasszonya egy kaliforniai strandon ütötte el azzal az időt, hogy egy lapos sütőformával passzolgattak - innen származott a játék ötlete. Morrison a második világháborúban repülőpilótaként szolgált, így voltak elgondolásai arról, hogy miként lehetne tökéletesíteni a játékot. Az első "diszkoszok" 1948-ban készültek el.  Morrison ezek után járni kezdte a vásárokat, játékára végül egy Wham-O nevű gyártó figyelt fel. A frizbi nevet új-angliai diákok ragasztották a játékra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Ifjú tudósokat és feltalálókat díjaztak

Átadták a 18. Ifjúsági Tudományos és Innovációs tehetségkutató verseny díjait csütörtökön Budapesten. A kitüntetettek eredményeit Sólyom László köztársasági elnök és Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is méltatta.

hvg.hu Tech

Interjú a napelemes tetőcserép magyar feltalálójával

Lehet, hogy a klasszikus napelemeknek hamarosan befellegzik, mégpedig egy új magyar találmány, a napelemes tetőcserépnek köszönhetően? A szerkezet óriási sikert aratott egy müncheni szakkiállításon, a megrendelések sorra futnak be, a gyártóbázis létrehozásában pedig jelentős uniós források is segítik a feltalálót, Tóth Miklóst. Sikertörténet lesz a dologból, vagy a szokásos magyar forgatókönyv ismétlődik újra, amikor a magyar kreativitásból végül más gazdagszik meg?