A súlyos csalások kivizsgálására szakosodott brit hivatal (Serious Fraud Office, SFO) egy hete jelentette be, hogy a céggel kötött vádalku alapján az általa vizsgált ügyekben nem kezdeményez további büntetőeljárást a BAE Systems ellen.
Az SFO ejtette az alig egy héttel korábban emelt korrupciós vádakat a társaság volt kelet-európai kijárója, az osztrák állampolgárságú Alfons Mensdorff-Pouilly gróf ellen is.
A Fegyverkereskedelem Elleni Kampány (Campaign Against the Arms Trade, CAAT), valamint a társadalmi igazságosságért küzdő, Corner House nevű civil szervezet azonban levélben közölte az SFO-val, hogy a vádalku bírósági felülvizsgálatát kezdeményezi.
A Corner House honlapján megjelent közös nyilatkozatban Nicholas Hildyard, a szervezet jogtanácsosa hangsúlyozta: vádalku csak abban az esetben köthető, ha az érintett vállalat tisztázta az adott ügyben játszott szerepét, a BAE azonban ezt nem tette meg. Hildyard "a törvényesség durva semmibevételével" vádolta az SFO-t.
Kaye Stearman, a CAAT szóvivője is "törvénysértőnek" nevezte a vizsgálat lezárásáról hozott döntést, és közölte: "egyszerűen ejtettek" egy eljárást, amely korrupciós ügyekben folyt "legalább három országgal" kapcsolatban.
A Mensdorff-Pouilly elleni vádemelés hivatalos indoklása szerint a BAE osztrák kijárója 2002. január 1. és 2008. december 31. között "összeesküdött másokkal" egyes közép- és kelet-európai kormányok - köztük Csehország, Magyarország és Ausztria - "ismeretlen tisztviselőinek és más ügynökeinek" történő, korrupciós jellegű kifizetések folyósítására.
Ennek célja az alig egy hét után visszavont vád szerint az volt, hogy "ösztönözze" a SAAB/Gripen harci repülőgépek szállításáról szóló szerződések elnyerését e kormányoktól, vagy "jutalmazza" a már elnyert szerződéseket. A gépek értékesítését a BAE Systems végzi.
A vizsgálat február 5-én bejelentett lezárásának és a vádemelés visszavonásának indoklása szerint azonban a BAE Systems - az SFO-val és az amerikai igazságügyi minisztériummal létrejött egyezség alapján - "felelősséget vállalt" a terhére rótt "súlyos kihágásokért", és beleegyezett "jelentős összegű pénzbírság" kifizetésébe. A kampányszervezetek szerint ugyanakkor a cég valójában csak "könyvelési szabálytalanságokat" ismert be egy kisebb jelentőségű tanzániai radarügylet kapcsán.
A vádalku alapján a BAE Systems Nagy-Britanniában 30 millió font, Amerikában 255 millió font pénzbírságot fizet. A BAE ügyleteit az Egyesült Államokban is jó ideje vizsgálják, tekintettel a brit cég jelentős amerikai üzleti érdekeltségeire.
BAE-botrány: vádalku helyett vádemelést akarnak
Brit kampányszervezetek bírósági úton próbálják megtámadni azt a döntést, amellyel a hatóságok nemrégiben hirtelen lezárták a brit BAE Systems hadiipari óriáscég elleni - kelet-európai, köztük magyarországi ügyleteket is érintő - korrupciós vizsgálatot.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.