szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közel 14 ezer tonna nyersolaj került tavaly a Niger folyó torkolatába a Royal Dutch Shell olajtársaság nigériai létesítményeiből; a vállalat szerint a környezetkárosításért nigériai tolvajok és fegyveresek felelősek.

Európa legnagyobb olajipari vállalata szerdán hozta nyilvánosságra jelentését, amely szerint a létesítményeiből származó szennyezés nagysága a tavalyi évben több mint duplája volt az előző évinek, és négyszerese a három évvel ezelőttinek. Az olajipari óriás szerint a tavalyi környezetszennyezés nagyrészt két incidens számlájára írható: tolvajok megrongáltak egy kútfejet az Odidi olajmezőn, illetve fegyveresek felrobbantottak egy olajvezetéket. Összesen 13 900 tonna nyersolaj került a folyó torkolatába, de a vállalatnak sikerült közel 10 000 tonna kiömlött nyersanyagot visszanyernie.

A Shell 1956 óta folytat olajkitermelést a Niger deltájában. Nigériai lázadók rendszeresen támadják a Shell olajvezetékeit, és rabolják el a vállalat dolgozóit. A térségben tevékenykedik a Mozgalom a Niger-delta Egyenjogúságáért (MEND) nevű lázadócsoport, amely támadásaival a Nigéria devizabevételeinek több mint 90 százalékát kitevő olajszektort akarja tönkretenni. A lázadók azt állítják, hogy a terület olajjövedelmeinek igazságosabb elosztásáért harcolnak, azt akarják, hogy a Niger deltájában kitermelt olaj nagyobb része maradjon a térségben, amely tekintélyes olajkészletei és az ötven éve ott folyó kitermelés ellenére változatlanul roppant szegény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A Mexikói-öböl az olajtársaságok temetője

Holt tengernek is becézik egymás közt a Mexikói-öböl térségét az olajszakmában, amióta a tenger ásványkincseinek felszínre hozása sorozatosan kudarcokba fulladt a térségben az elmúlt évtizedben. Ez a lelőhely egyben az utolsó feltárt végvára az USA belső olajtermelésének, így a környezeti hatások mellett gazdasági következményei is lesznek a Deep Horizon katasztrófájának.

MTI Világ

Újabb olajszivárgás a Mexikói-öbölben

Újabb olajszivárgást észleltek a Mexikói-öböl azon részében, ahol a múlt héten elsüllyedt egy olajfúró torony, és szakértők szerint a korábban becsültnél ötször több nyersolaj kerül a tenger vizébe - közölte az amerikai parti őrség.

MTI Természet

Ökológiai katasztrófa fenyeget Louisianában

A tengeri élővilág több száz faját, valamint a louisianai partvidékhez közeli szigeteken és a mocsárvidéken fészkelő vándormadarakat, pelikánokat és vidrákat fenyegeti leginkább a Mexikói-öbölben fúrótorony-robbanás miatt keletkezett olajszennyezés, amelynek nyúlványai csütörtökön elérték az Egyesült Államok déli partvidékét, a Mississipi folyó deltáját.

hvg.hu/MTI Világ

Léket kapott egy olajszállító a Nagy-korallzátonynál – fotók

Egymillió ausztrál dollár bírságot szabhatnak ki az ausztrál hatóságok a Nagy-korallzátonynál szombaton zátonyra futott és léket kapott kínai szénszállító hajó tulajdonosára - közölték hétfőn Queensland állam hatóságai. Ausztrália miniszterelnöke, Kevin Rudd kedden felháborítónak nevezte, hogy a kínai hajó 12 kilométerrel a kijelölt útvonalától eltérve futott zátonyra a védett terület közelében.