Botrány Moszkvában a sorsukra hagyott kalózok miatt

Orosz lapok szerdán bírálták azt, ahogyan orosz haditengerészek elbántak a Moszkovszkij Unyiverszityet tankhajót május 5-én az Ádeni-öbölben elfoglaló szomáliai kalózokkal.

  • MTI MTI
Botrány Moszkvában a sorsukra hagyott kalózok miatt

A Moszkovszkij Komszomolec azt írta, végre kiderült, hogyan értette Dmitrij Medvegyev államfő, amikor az eset kapcsán kijelentette, hogy úgy kell eljárni a kalózokkal, ahogyan az ősök tették: a tíz elfogott, majd szabadon engedett kalóz vízbe fulladt. A tényt, hogy a kalózok nem értek partot, a védelmi minisztérium egyik magas rangú forrása közölte kedden.

A Kommerszant című lap ugyanakkor úgy tudja, hogy az orosz hatóságok még nem zárták le a nyomozást, ami arra utal, hogy a kalózok még akár életben is lehetnek. A kalózokat Oroszországba akarták vinni, de mivel területi vizeken fogták el őket, át kellett volna adni őket a szomáliai hatóságoknak, amelyek gyakorlatilag nem léteznek.

Mihail Vojtenko, a Morszkoj Buletin tengerészeti honlap főszerkesztője a lapnak úgy nyilatkozott: a kalózokat át kellett volna adni valamely közeli ország hatóságainak, vagy legrosszabb esetben a parttól látótávolságban elengedni, demonstrálandó, hogy Oroszország fellép a kalózkodás ellen, de ezt civilizált módszerekkel teszi. Csakis az összecsapások kiéleződéséhez vezethet ugyanis, ami történt - mondta Vojtenko.

Ivan Kapitanyec flottatengernagy, egyebek közt a Balti és az Északi Flotta volt főparancsnoka ezzel szemben úgy vélte: mivel a kalózkodás ügye nem mai keletű, de máig nincs sem jogszabály, sem nemzetközi testület, amely a problémával foglalkozna, a tengerészek az egyetlen lehetséges megoldást választották.

A Kommerszant felidézi, hogy a fegyveres erők propagandistái már pénteken felvetették a méltó megtorlás fogalmát, amikor az orosz igazságszolgáltatás kilátástalannak minősítette a büntető eljárás lefolytatását, és ezért a hadihajó személyzete kénytelen volt megválni a foglyoktól. A védelmi tárca akkor közölte, hogy a kalózokat navigációs és kommunikációs berendezések nélkül szélnek engedték egy gumicsónakon, és hogy rádiójeleik egy óra múltán elhallgattak.

A kalózokra kimondott és a tenger által végrehajtott legsúlyosabb büntetésre tett célzást azóta senki nem erősítette meg, de nem is cáfolta - írta a lap. Egyúttal a nyomozó hatóság szóvivőjét idézve rámutatott: a katonák semmilyen hivatalos tájékoztatást nem adtak a kalózok állítólagos haláláról, ezért a büntetőeljárás megszüntetésének nincs jogi alapja. A Kommerszant szerint tehát nem tudni, él-e, hal-e a tíz kalóz, bár ha partot érnek is, szakértők szerint sorsukat aligha lehet majd követni hazájukban, a polgárháborús Szomáliában.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.