szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hazatért a 75 ezer korábban Üzbegisztánba menekült kirgiz állampolgárok többsége, akik a június közepén kirobbant kirgizisztáni etnikai összecsapások elől keresett menedéket a szomszédos országban.

"Mintegy 70 ezer menekült tért eddig vissza Kirgizisztánba. Csak szerdán körülbelül 26 ezer ember lépte át a határt" - mondta újságíróknak a kirgiz határőrség helyettes vezetője, Csolponbek Turuszbekov. A kirgiz közlésektől eltérően nemzetközi segélyszervezetek 100-110 ezerre tették az Üzbegisztánba menekült, döntő többségükben üzbég nemzetiségű nők, gyermekek, öregek és sebesültek számát. További legalább 300 ezer ember vált menekültté Kirgizisztánon belül.

A legutóbbi hivatalos adatok szerint 258 ember halt meg az Os és Dzsalálábád városokban június közepén lezajlott pogromokban, Roza Otunbajeva ideiglenes államfő azonban úgy véli, hogy az áldozatok tényleges száma akár tízszer ennyi is lehet. 2200-an szorultak orvosi segítségre, és sokan közülük válságos állapotban vannak, ezért az áldozatok száma tovább nőhet. Számos megfigyelő attól tart, hogy az új alkotmányról vasárnap tartandó népszavazás újra felszítja a feszültségeket. A Kurmanbek Bakijev elnök megdöntése után április közepén hatalomra lépett ideiglenes kormány azonban reméli, hogy a szavazás stabilitást és nyugalmat hoz a szegénységtől és politikai válságoktól gyötört kis közép-ázsiai országnak.

A szavazók vasárnap arról is dönthetnek majd, hogy megszüntessék-e az alkotmánybíróság intézményét, s hogy felhatalmazást adjanak-e az ideiglenes kormányt vezető Roza Otunbajevának az államfői poszt 2011. december 31-ig való átmeneti betöltésére. Kenesbek Dusebajev a kirgiz nemzetbiztonsági szolgálat vezetője csütörtökön azt állította, hogy a zavargásokat terrorista és szélsőséges csoportok - az Üzbegisztáni Iszlám Mozgalom és az Iszlám Dzsihád Szövetségének - hívei szervezték a volt elnök rokonainak pénzügyi támogatásával. Dusebajev szerint utóbbiak 30 millió dollárt adtak erre a célra. Elmondta azt is, hogy diverziós célból egy külföldi fegyveresekből álló csoport is érkezett az országba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Tech

Os: 20 éve ugyanitt voltak zavargások

A 2010-eshez hasonló zavargások kezdődtek 20 éve Kirgíziában, amely akkor még a Szovjetunió észe volt. 1990 június elején a nacionalista zavargások halálos áldozatainak száma 184-ra emelkedett, s 1054 ember sebesült meg. A sérültek közül 773-at kórházakban ápoltak.

MTI Világ

Minszk nem adja ki a volt kirgiz elnököt

Nem talált jogi alapot a fehérorosz főügyészség arra, hogy kiadja Kirgizisztánnak a közép-ázsiai ország hatalmától megfosztott államfőjét, Kurmanbek Bakijevet - közölte szerdán Minszkben Hrihorij Vasziljevics főügyész.

MTI Világ

Menekültek tízezrei térnek haza Kirgizisztánba a választások előtt

A dél-kirgizisztáni etnikai zavargások menekültjeinek tízezrei tértek haza az elmúlt hetekben a szomszédos Üzbegisztánból - mondták kirgiz tisztségviselők, leszögezve, hogy minden menekültnek biztosítani kívánják a hét végi népszavazáson való részvétel lehetőségét.

MTI Világ

Rendőröket küldene Kirgíziába az EU

Az EU külügyminiszterei tárgyalásokat folytatnak arról, hogy nemzetközi rendőri erő kezdje meg a működését Kirgizisztánban - jelentette ki szerdán a kirgiz fővárosban Kimmo Kiljunen, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) parlamenti közgyűlésének közép-ázsiai megbízottja.

MTI Világ

Nyugodt, de feszült a helyzet a kirgizisztáni Osban

Nyugodt volt a helyzet vasárnap a dél-kirgizisztáni Osban, noha a helyzet továbbra is feszült, és ismét fellángolhat az erőszak a kirgiz és az üzbég lakosság között. Közben a kormány meghosszabbította a rendkívüli intézkedéseket az országrészben.

toma Vélemény

Hogyan csináljunk Svájcból Szomáliát?

Egy puccs – az is meglehet, forradalom, hisz e fogalmat a politikusok mostanság olyannyira elszerették –, széthulló hadsereg és állami bürokrácia, no meg egy etnikai háború a láthatáron. Mindez másfél év forradalmian gyors hozadéka a Sztálin által létrehozott, Kazahsztán területéből kihasított Kirgizisztánban - a kirgizek valójában kazahok -, ahol sokáig semmi sem utalt az események elfajulására.