szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Zárt ajtók mögött, de nagyon intenzív belső párbeszéddel készül a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) a július 10-én Dunaszerdahelyen megtartandó rendkívüli kongresszusra, amelyen kiértékelik az MKP nagy csalódást keltő parlamenti választási eredményét, és megválasztják az új vezetőséget.

Az Új Szó című szlovákiai magyar napilap csütörtöki számában azt írja, hogy tíz nappal a tanácskozás előtt még mindig nem tudni, kik indulnak az MKP elnöki tisztségéért. Csáky Pál eddigi elnök, miután a párt 4,33 százalékos támogatottsággal nem jutott be az új szlovák parlamentbe, az egész vezetőséggel együtt lemondott tisztségéről. Jelenleg kilenctagú ügyvezető testület irányítja a pártot. Ez kedden ülésezett, de személyi kérdésekről állítólag nem esett szó.

"Kizárólag a kongresszus előkészítésének részleteiről tárgyaltunk" – mondta a lapnak Berényi József. Farkas Iván mellett éppen Berényi az, akit nem hivatalos források a pártelnöki poszt egyik várományosaként emlegetnek. "Mindkettőjüknek van esélye" – nyilatkozott Szigeti László, az MKP érsekújvári járási elnöke. Elárulta, hogy egyes régiók őt szeretnék elnöknek. "Nagy valószínűség szerint nem indulok, vannak nálam alkalmasabb emberek is erre a posztra" – magyarázta Szigeti. A volt oktatási miniszter mellett Kvarda József egykori kulturális államtitkár és képviselő neve is felmerült az elnökjelöltek között. Csáky Pál elnök is hallgat arról, hogy harcba száll-e az elnöki posztért. Háttérinformációk szerint több jelölt csak akkor pályázna az elnöki posztra, ha nem lennének ellenjelöltjei, írta az Új Szó.

A belső vitában ismét felmerült, hogy a párt nevét is meg kellene változtatni. "A Magyar Koalíció Pártja nevet már túlhaladta az idő, hiszen már régen nem koalícióról van szó, névváltozásra van szükség"- erősítette meg Farkas Iván a Szabad Újság című hetilapban az értesülést.

Az MKP ügyvezető testületének elnöke magánvéleményét közölve nyilatkozott a Szabad Újságnak. Hozzátette: korai még erről beszélni, és fél évvel a helyhatósági választások előtt nem időszerű a névváltoztatás. "Még nagyon az elején járunk, azonban már az egyes régiókban, járásokban is megjelent a névváltoztatás igénye, konkrét javaslatokat is kaptunk. A 2014-es uniós választásokon már valószínűleg új névvel indulunk" - fejtette ki Farkas. Szerinte a változásra a jövő évben kerülhetne sor. "Úgy gondolom, jövőre már meg fog történni. Én magam is támogatom a névváltoztatást, ami a pártlogó és a színkombináció módosítását is magával hozza. De hangsúlyozom, még nagyon a vita elején tartunk" - szögezte le. Arra a kérdésre, milyen variációk láttak eddig már napvilágot, mi lehetne a párt új neve, Farkas így válaszolt: "Például a Magyar Közösség Pártja. Ez sokkal jobban kifejezi a jelenlegi állapotokat."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Németh: Budapest nyitott a párbeszédre Szlovákiával

A magyar kormány nyitott a párbeszédre a szombati szlovákiai választások után megalakuló jobbközép koalícióval, és sajnálja az MKP kisesését a szlovák parlamentből - nyilatkozta Németh Zsolt külügyi államtitkár az MTI-nek a szlovákiai választásokat értékelve.

MTI Itthon

Semjén örült volna, ha az MKP bekerül

Teljesen átrendeződött a szlovákiai politikai mező, de a magyar kormány üdvözli azt, hogy várhatóan a jobbközép fog kormányt alakítani, és azt is, hogy a Híd-Most párt bekerült a törvényhozásba - értékelte a szlovák választás eredményét Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes vasárnap az MTI-nek.

Szegő Péter Itthon

A fideszesek az MKP politikáját bírálták, a kormányukét nem

A szlovákiai választások eredménye volt a témája a külügyi és határon túli magyarok bizottságának keddi zárt parlamenti ülésén, illetve az azt követő két sajtótájékoztatón. Az első sajtótájékoztatót Balla Mihály, a bizottság fideszes elnöke és Németh Zsolt külügyi államtitkár, a másodikat Kovács László, szocialista bizottsági alelnök tartotta. A zárt bizottsági ülésen értesülésünk szerint a fideszes képviselők is bírálták az MKP politikáját, de a magyar kormányt nem tartják felelősnek azok bukásáért.

toma Vélemény

Szlovákiai választás: Orbán Viktor elkalkulálta magát

A kettős állampolgárság ügyben Pozsonyba menesztett Martonyi János tüntetően mellőzni kényszerült Bugár Bélát. Felelőtlen és oktalan gesztus volt így megalázni a szlovákiai politikust, de ma már látni: mégiscsak hasznosaknak bizonyultak az efféle gesztusok a Híd-Most számára, elvégre ezek állítottak Bugár mellé sok olyan szlovákot, akiknek e téren alighanem rendben lehetnek politikai ösztöneik.

MTI Itthon

Magyarországi pártvélemények a szlovák választásról

A nem hivatalos választási végeredmény alapján a két eddigi és újra parlamentbe jutott koalíciós párt (Smer és a SNS) és a négy ellenzéki párt (SDKU, a SaS, KDH, Híd) között a mandátumok megoszlása 71-79 az ellenzék javára a szlovák parlamentben. Az MKP viszont nem jutott be, e tények kapcsán a magyarországi pártok is kifejtették a véleményüket.

hvg.hu/MTI Világ

Nem kerül be a pozsonyi parlamentbe az MKP

A szavazókörök 99 százalékának összeszámlálása után kiderült: csak a Bugár Béla irányította Híd-Most tömörülés került be a szlovák parlamentbe a magyar pártok közül. A hír nyomán az MKP elnöksége bejelentette lemondását.