szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ukrán parlament csütörtök éjjel végső olvasatban elfogadta a volt szovjetköztársaság NATO-csatlakozását megakadályozó, az ország "el nem kötelezett" jogállását megerősítő törvényt.

A jogszabályt a februári hivatalba lépése óta az Oroszországgal való közeledés politikáját folytató Viktor Janukovics elnök kezdeményezésére dolgozták ki. A törvénytervezetet a 450 fős legfelsőbb tanácsban 259 képviselő támogatta. Az utolsó olvasatról több mint öt órán át tartott a vita, és néhány perccel éjfél előtt ért véget.

A törvény lefekteti az ukrán politika "alapelveit", így Ukrajna "el nem kötelezett státusának fenntartását, ami azt jelenti, hogy nem csatlakozik katonai-politikai szövetségekhez", közöttük a NATO-hoz. A jogszabály ugyanakkor kitér a NATO-val való konstruktív partnerség folytatására. Az utolsó olvasathoz négyszáz módosító indítványt nyújtott be a nyugatbarát ellenzék, amelynek legtöbbjét a kormánypárti többség elutasította. Janukovics számos alkalommal hangoztatta, hogy elődjétől, Viktor Juscsenkótól eltérően nem támogatja Ukrajna NATO-csatlakozását, az EU-csatlakozást viszont az elsődleges célok között nevezi meg az új törvény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI . Tudomány

Magyar tudóstalálkozó Kárpátalján

Az ukrajnai magyar tudósok együttműködéséről és a kárpátaljai magyar tudományosság integrációjának előmozdításáról tartottak egész napos konferenciát pénteken az Ungvárhoz közeli Antalócon a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) szervezésében.

hvg.hu Világ

Mire lesz jó a kettős állampolgárság?

Gyakorlati előnyök helyett inkább szimbolikus jelentősége lehet a határon túli magyarok körében a tervek szerint jövő januártól elérhető kettős állampolgárságnak – vélik szakértők, akik szerint a jogosítványok és a kérelmezés részleteinek ismerete nélkül megjósolhatatlan, mennyire lesz népszerű a kedvezményes honosítás.

MTI Gazdaság

Ukrajna nem adja a Naftogazt, hacsak nem a Déli Áramlat fejében

Moszkvában lezajlott az első megbeszélés a Gazprom és az ukrán Naftogaz egyesítésére tett orosz javaslatról, de közben az ukrán vezetés minden szinten hangsúlyozza, hogy szeretné megőrizni az ellenőrzést a Naftogaz felett - jelentette a Kommerszant című lap pénteken.