szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A délkelet-ázsiai Mekong folyóra tervezett 11 duzzasztógát több egyedülálló halfajt is veszélyeztetne a folyó alsó szakaszán - hívta fel a figyelmet a Természetvédelmi Világalap (WWF) németországi szervezete.

A Kínában, Laoszban, Thaiföldön és Kambodzsában tervezett gátak áthatolhatatlan akadályt jelentenének a Mekongban élő nagyhalaknak - érvel a zöld szervezet, mely építési moratórium kitűzését sürgeti, amíg nem tisztázzák a beruházások hatását a teljes mekongi ökoszisztémára. A Mekongban él négy a világ tíz legnagyobb édesvízi halfaja közül. Ezek közé tartozik az óriás tüskés rája, mely akár öt méter hosszú is lehet és 600 kilogrammot is nyomhat, valamint az akár 350 kilogrammot is elérő mekongi óriásharcsa.

"A Mekong a szuperlatívuszok folyója. Több hatalmas édesvízi hal él itt, mint bármely más folyóban a világon" - hangsúlyozta Petr Obrdlik, a WWF szakértője. Obrdlik szerint amennyiben valóban megépülnek a gátak, a nagyhalak populációi közép- vagy hosszútávon összeomolhatnak. A gátak fontos vándorlási útvonalakat szakítanának meg, és sok ívóhely is megközelíthetetlenné válna.

A WWF álláspontja szerint a gátak veszélyeztetik sok más vándorló halfaj mellett a ritka folyami kúposfejű delfineket is. A zöldek rámutatnak: a beruházások révén valójában nemcsak a nagyhalak, hanem az egész mekongi ökoszisztéma, ezen keresztül pedig a folyó menti földművelés és halászat is veszélybe kerülhet. A folyó mentén élő mintegy 320 millió ember élelmiszerellátása nagyban függ a folyó állapotától - hangsúlyozza a WWF.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Természet

A gátak megváltoztatják a halak testét

Gyorsított evolúció zajlik le azoknál a halaknál, amelyek folyóból egy gáttal kialakított víztározóba kerülnek: már néhány generáció alatt is megváltozik az alakjuk - derítették ki amerikai kutatók.