szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A WikiLeaks megkereste a Fehér Házat az afganisztáni katonai jelenléttel kapcsolatos több tízezernyi dokumentum kiszivárogtatása előtt, hogy segítsen "minimalizálni ártatlan informátorok megnevezésének esélyeit", de nem kapott választ kérésére.

Minderről az oknyomozó internetes honlap alapítója a The Times című brit lap csütörtöki számában olvasható interjújában beszélt. Julian Assange az emberjogi csoportok  bírálatai nyomán újfent védelmébe vette a kiszivárogtatást. A honlapon közzétett dokumentumokban pontos adatok szerepelnek nevekről és földrajzi helyekről, ami egyes vélemények szerint veszélyezteti a koalícióval együttműködő afgán informátorokat. 

Assange azonban úgy véli, közülük sokan félrevezető információkat osztottak meg a NATO-csapatokkal, ezzel áldozatokká tettek másokat. A kiszivárogtatásról elmondta, hogy tudomása szerint senki sem sérült meg, de ha mégis történne valami, azt természetesen nagyon sajnálnák, mivel céljuk az, hogy igazságot szolgáltassanak az ártatlanoknak, nem az, hogy ártsanak nekik. Hozzátette, úgy érzi, a dokumentumok közlésének jelentősége meghaladta az informátorokat esetlegesen fenyegető veszélyeket. 

Assange véleményét azonban - mint az a Times cikkéből kiderült - sem amerikai, sem afgán részről nem osztják. A Pentagon egyik szóvivője szerint a szivárogtatás egyértelmű veszélyt jelent az együttműködő afgánokra, noha pont az a cél, hogy meggyőzzék az ott élőket, érdemes vállalni a veszélyt, és szembefordulni a tálibokkal. Az amerikai képviselőház hírszerzési albizottságának vezetője, Jane Harman úgy fogalmazott, hogy az "ellenség" nevét tartalmazó lista került a tálibok kezére. A kiszivárogtatás "halálosan komoly" - mondta.

Hamid Karzai afgán elnök szóvivője vérengzés lehetőségéről beszélt, szerinte veszélybe került az informátorok élete, és a Wikileaks lépése katasztrófához vezethet a jövőben. Emberi jogi szakértők úgy vélik, a tálibok már le is töltötték a WikiLeaks oldalán elérhető dokumentumokat, és nevek után kutatnak. A WikiLeaks alapítója ugyanakkor kijelentette: amennyiben a kiszivárogtatással kapcsolatban hibát követtek el, áttekintik eljárásukat, és cselekedni fognak. Assange a Timesnak elmondta, hogy 15 ezer dokumentumot visszatartottak a nyilvánosság elől.

Az egykori hacker szerint ők tudatában vannak azzal, milyen fontos a források védelme, de úgy tűnik, az Egyesült Államok bánt helytelenül titkos adatokkal, amikor katonáknak és szerződő feleknek biztosított hozzáférést bizalmas információkhoz, a megfelelő védelem nélkül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Titkos felvétel a WikiLeaksen: civileket lőttek le az Apache helikopterek

Civilek – köztük a Reuters egyik iraki fotósa és autóvezetője – haltak meg abban a 2007-es bagdadi légitámadásban, amelyről most egy titkos videó felvétel szivárgott ki a Wikileaks.org oldalon - írják brit lapok. A beszámolók szerint az áldozatokról a Pentagon korábban azt állította, hogy felkelők voltak.

hvg.hu Világ

Szorul a hurok a Wikileaks alapítója körül?

Felvették a kapcsolatot az amerikai kormánnyal a titkos információkat kiszivárogtató Wikileaks weboldal ügyvédei, miután felmerült, hogy egyes anyagaik – köztük a nagy botrányt kavart, 2007-es bagdadi támadást bemutató videó is – az amerikai hírszerzés egyik elemzőjétől származhattak. A Wikileaks rejtőzködő alapítójának eközben azt tanácsolták, ne utazzon az Egyesült Államokba.

hvg.hu Világ

Közzétették a 9/11-es üzeneteket

A New York elleni 2001. szeptember 11-i terrortámadás idején a személyhívókra küldött 573 ezer civil üzenetet hozott nyilvánosságra a WikiLeaks.

MTI / hvg.hu Világ

Újabb titkok a WikiLeaksen: Pakisztán átverte Washingtont?

Pakisztán átejtette az Egyesült Államokat, és titokban támogatta a tálibokat Afganisztánban, miközben hatalmas amerikai segélyekhez jutott - olvasható ki a New York Times szerint a WikiLeaks által vasárnap kiszivárogtatott titkos dokumentumokból.