Kötelezővé tennék az angolt a szlovák iskolákban

Az új szlovák kormánykoalíció azt tervezi, hogy az angol nyelv kötelező lesz minden tanuló számára az alap- és középiskolában. A döntés a diákok javát szolgálná, ám a pedagógusszakma szerint anyagi akadályok merülhetnek fel.

  • MTI MTI
Kötelezővé tennék az angolt a szlovák iskolákban

Eugen Jurzyca oktatásügyi miniszter javaslatának kritikusai szerint kevés a nyelvtanár, és az állam az angol tanulásának kötelezővé tételével beleszólna a gyermekek és szüleik választásába is - írja a Bumm.sk révkomáromi hírportál. Egyelőre kérdéses, hogy melyik évfolyamtól és mikortól vezetnék be a kötelező angolt. Valószínű, hogy nem az általános iskola első osztálytól kezdődően, hanem csak a harmadiktól indulna az angoltanítás.

Jelenleg Szlovákiában a tanulók a harmadik osztálytól kezdenek el idegen nyelvet tanulni, majd a hatodik osztályban választanak ehhez még egyet. Ezt a rendszert két évvel ezelőtt az Európai Unió ajánlására vezette be Ján Mikolaj akkori oktatásügyi miniszter. 

Az angol kötelezővé tételéhez egyelőre nincs elég tanár Szlovákiában. A tanárképzőkről kikerülő nyelvszakosok többsége tanítás helyett az iparban és más magánszektori munkahelyeken kezd el dolgozni. A tanárokat érintő átképző, átszakosító kurzusok ügye egyelőre pénzhiány miatt nem reális.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.