szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Megpróbálja visszaszerezni a kezdeményezést az unió állandó elnökétől Orbán Viktor, vagy kapóra jön neki, hogy a soros elnökség élén kevés feladat, így kevés rivaldafény jut rá? Melyik áll majd érdekében a belpolitikában konfrontatívnak ígérkező jövő félévben? – teszi fel a kérdéseket a HVG friss számának összeállítása.

Intézmények és kompromisszumok – e két fogalomra épül az Európai Unió politikai kultúrája, és ezek azok, amelyektől Orbán Viktor kormányfő a leginkább viszolyog. Jean Monnet, az európai integráció egyik atyja az intézményeket a stabilitás alapjainak tekintette: kormányok jönnek és mennek, ám a közösségi intézmények – a kölcsönös engedményeken alapuló kollektív cselekvés műhelyei és a politikai emlékezet letéteményesei – maradnak.

Az uniónak ez a viszonylagos személytelensége számos hiú, erős küldetéstudatú politikus alkatával került már összeütközésbe, jellemző példa erre Tony Blair brit exkormányfő vagy Nicolas Sarkozy francia elnök. Alapvetően az ő nyomásukra épült be az EU tavaly decembertől hatályos lisszaboni szerződésébe az újítás, hogy az unió „első embere” immár nem a hathavonta rotáló elnökséget adó tagország miniszterelnöke, hanem a kormányfői testület által két és fél évre megválasztott (egyszer újraválasztható) állandó elnök. A kisebb tagállamok – köztük az akkori magyar kormány – lobbizása és a nagyok közti féltékenykedések eredőjeként elsőként idén januárban, a nemzetközileg szinte ismeretlen, de hazájában az intézmények és a kompromisszumok tiszteletéért respektált belga miniszterelnök, Herman Van Rompuy kapta a megbízatást.

A 2011 első félévi magyar elnökség egyik legnagyobb kérdőjele, hogy vajon képes lesz-e a halk szavú haikuköltő belga és a harcias focicsatár magyar politikus a súrlódásmentes kooperáció jegyében intézni az EU ügyeit, vagy kapcsolatuk konfliktusokba, kommunikációs háborúba torkollik. A hazai előjelek kissé baljósak. Legalábbis erre utal, hogy Martonyi János külügyminiszter a múlt héten figyelmeztette a magyar nagyköveteket: tevékenységüknek az lesz a mércéje, mennyire tudják majd megvédeni a kormányt a külföldi sajtó bírálataitól.

A teljes cikk a HVG Fókusz rovatában olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kormánybiztos felel a magyar EU-elnökség lebonyolításáért

Kormánybiztost nevezett ki a kabinet Robák Ferenc személyében a 2011. első félévi magyar EU-elnökség operatív feladatai előkészítésének és lebonyolításának összehangolására - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Kormányzati Kommunikációs Államtitkársága szerdán az MTI-vel.

MTI Világ

Le Monde: Orbánt "nem várt szerencse" érte

Martonyi János magyar külügyminiszter párizsi és berlini látogatásával, Magyarország EU-elnökségével, illetve az Orbán-kormánnyal foglalkozott csütörtök délután megjelent számában a Le Monde.

MTI Világ

Holnaptól Belgium az EU elnöke

Belgium veszi át csütörtökön fél évre az EU soros elnöki tisztségét Spanyolországtól, hogy aztán az év fordulóján Magyarországnak adja azt tovább. Uniós politikusok, diplomaták és elemzők többnyire szerénynek értékelik a spanyol elnökség teljesítményét. Madrid nem igazán tudott "szárnyakat adni az uniónak", bár az adott feltételek között ezt nem is nagyon lehetett remélni - mondják.

MTI Világ

Martonyi "finom modorát" is dicséri a European Voice

A magyar politikának jelenleg a külpolitika a fénypontja, már látszanak a hatásai annak, hogy az új kormány minden irányban barátságos viszonyra törekszik - írta a European Voice című brüsszeli hetilap csütörtökön megjelent legfrissebb száma.

hvg.hu Világ

Martonyi: "addig fogom csinálni, amíg élvezem a kormányfő bizalmát"

Elégedett a magyar diplomácia első hónapjával Martonyi János, aki a pozsonyi kormányváltásban jó lehetőséget lát a magyar–szlovák viszony javítására is – derül ki a külügyminiszter Népszabadságnak adott interjújából. Cáfolta, hogy a magyar EU-elnökség levezénylése után, azaz két éven belül távozna pozíciójából.

MTI Világ

Sok kezet ráz meg Fellegi Brüsszelben

Kétnapos bemutatkozó látogatásra Brüsszelbe utazott Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, aki hétfőtől az orosz-magyar gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztosi pozíciót is betölti.

Szegő Iván Miklós Itthon

Magyar imázskampány a 2011-es EU-elnökség idején

Magyarország imázsát akarják javítani azok a tanácsadócégek és városfejlesztési szakemberek, akik közösen indítják el az Eleven Programot - hangzott el a szervezők szerdai sajtótájékoztatóján. A program elsősorban Budapest és a Duna szerepét emelné ki, de fel akarják hívni a figyelmet az óbudai gázgyár és a Rákosrendező környékének fejlesztésére is. Mindemellett majálisszerű programokat is szerveznének, amelyek a nagyközönség érdeklődését is felkeltik.

MTI Világ

Martonyi: lesz lehetőség "magyar agendára" az EU-elnökség alatt

A 2011-es soros magyar EU-elnökség idején lesz lehetőség magyar szempontok megjelenítésére is, bár az igazi magyar érdeket az elnökségi feladatok korrekt végrehajtása jelenti - mondta kedden Martonyi János külügyminiszter a külképviselet-vezetői értekezlet nyilvános részét lezáró összegzésében.

MTI Világ

Orbán, a bróker, avagy a magyarok és a 15 perc hírnév

Ez az önök 15 perce a hírnévre - mondta a közelgő magyar EU-elnökséggel kapcsolatban Alexander Stubb, a finn diplomácia vezetője a Külügyminisztériumban tartott külképviselet-vezetői értekezleten. A külügyminiszter, akinek rokonai magyarul is beszélnek, Orbánt a leendő magyar EU-elnökség "brókerének" nevezte.