szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Manmohan Szingh indiai kormányfő kiosztotta az ország első tíz személyazonosító számát szerdán; Újdelhi a következő években minden lakosnak ilyen számot akar adni, miután felvette személyi adataikat, s ezzel egyben a világ legnagyobb személyazonosító internetes adatbázisát hozza létre.

Szingh a nyugat-indiai Mahárástra szövetségi államban, a kormányzó párt, az Indiai Nemzeti Kongresszus vezetőjének, Sonia Gandhinak a társaságában osztotta ki az első - tizenkét számjegyből álló - személyi számokat. Az indiai állampolgárok személyi számokkal történő ellátásának az a célja, hogy elősegítsék a társadalom peremére szorult rétegek hozzáférését a közszolgáltatásokhoz, állami juttatásokhoz - amelyeket személyi okmányuk nem lévén jelenleg nem tudnak igénybe venni -, valamint megakadályozzák, hogy korrupt tisztségviselők mások nevét igénylőlapokra hamisítva jogosulatlanul vegyenek igénybe támogatásokat.

A számok kiosztása előtt felveszik az érintettek személyi adatait, köztük biometrikus azonosítóit: ujjlenyomatát, szivárványhártyájának felvételét, és fényképet is  tenek az illetőről. A programot Indiában úgy méltatják, hogy ezzel a világ első, biometrikus azonosítókon alapuló országos személyazonosító adatbázisa jön létre. 

A Mint című indiai üzleti lap idézte az ország személyazonosító hatóságának egyik tisztségviselőjét, aki szerint szeptember 20. óta naponta 300-350 ember biometrikus azonosítóit rögzítették. Az 1,2 milliárdos Indiában ez a munka várhatóan eltart egy ideig; a kormány is csak négy év alatt tervezi kiosztani az összes személyi számot. 

A program támogatói azt hangoztatják, hogy a személyi szám kiosztásával a személyazonosság azonnal és olcsón ellenőrizhető lesz az online adatbázisból. A várhatóan dollármilliárdokba kerülő program bírálói viszont kétlik, hogy a kormány képes lesz az 1,2 milliárdos lakosságról pontos és friss adatbázist összeállítani, és a személyi adatokkal történő visszaélésektől is tartanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Elvehetik az autónkat, ha rosszul ülünk benne

Az elmúlt hetekben egyre több forrásból érkeznek hírek a biometrikus azonosítással kapcsolatban. A Biometric Technology Today szaklap legutóbbi száma most egy görög projektről, a HUMABIO-ról számol be, amelynek kutatói azt hiszik: agymintákkal, szívritmussal is lehet minket azonosítani. A sofőrökről még az is árulkodik, hogyan ülnek autójukban - írja a Guardian.

hvg.hu Tech

Testszagunk árulkodik hazugságainkról?

Az emberi testszagot vizsgálja a DHS amerikai belbiztonsági hivatal; reményeik szerint minden ember egyedi illatanyagokat bocsát ki, s ezek változásaiból érzékeny gépek még azt is elárulhatják, hazudunk-e. A személyiségi jogi szervezetek felháborodtak, más szakértők azt mondják: a DHS mást sem csinál, csak sorra bebukja korszakalkotó ötleteit.

MTI Itthon

Drágul az útlevél és ujjlenyomatot is kérnek

Többe kerül a jövő hét végétől az útlevél: az öt évre érvényes okmányért 25, a tíz évre szólóért negyven százalékkal kell majd többet fizetni, az illeték emelkedésének hivatalos magyarázata, hogy június 28-tól egy uniós rendelet szerint a biometrikus azonosítókat tartalmazó mikrocsippel ellátott okmányt kell kiadni - írja szombati számában a Népszabadság.

hvg.hu Tech

Karlendítés alapján azonosít a japán mobil

Karunk lóbálásából képes bennünket azonosítani egy új fejlesztésű japán mobiltalálmány. Japán legnagyobb mobilszolgáltatója, a KDDI a tokiói technológiai egyetem kutatóival karöltve készítette el az új szisztémát, amelyhez csupán egy mozgásérzékelős mobilra van szükség.

hvg.hu Tech

Le a jelszóval, le az ujjlenyomattal: a fülszőr az új azonosító

Pár évig kell még csak úgy járnunk, hogy megjegyezzük jelszavainkat, aztán minden eszközünk a testünkhöz lesz kötve, írja a Singularity Hub jövőkutató oldal. A biometrikus azonosítással kapcsolatos legújabb ötlet az, hogy fülünket, pontosabban a fülünk szőrsejtjei által kibocsátott rezgéseket használjunk PIN-kód helyett.